Ќе го спасат ли скејтерите паркот во Велес од наркозависниците?

Неформалната активистичка група на граѓани“ во соработка со „Плоштад Слобода“ од Скопје покрена кампања за уредување на скејт паркот во Велес.

Самохрана мајка од Велес бара од државата повеќе слух за нејзиното глуво дете

Драгица вели дека повеќе не може да живее под кирија и без социјална помош. Таа бара работа и социјален стан за десетгодишното дете.

Полицијата осомничи управители, адвокати, вештак и извршител за економски криминал

На осомничените им поднесе кривични пријави за „злоупотреба на службена положба и овластување“ и за „помагање во извршување кривично дело“ .

Велешката Гимназија на седмо место во државата по успехот на екстерното тестирање

Единствено во успехот потфрлиле учениците од албанската паралелка.

(ОБНОВЕНО) Изгореа две куќи но нема повредени во пожарот во Кавадарци

Огнот се појави по силното невреме и ударот на гром.

(ФОТО) Започна дванаесетиот Интернационален фолклорен фестивал „Велес“

Годинава, во петте фестивалски вечери, Велес е домаќин на околу илјада фолклористи од земјава и светот.

http://www.duma.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=16816:2015-06-30-12-42-12&catid=14:veles&Itemid=48 http://www.duma.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=16821:2015-06-30-14-41-19&catid=14:veles&Itemid=48 http://duma.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=16831:2015-07-01-11-54-35&catid=14:veles&Itemid=48 http://duma.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=16832:2015-07-01-11-57-57&catid=14:veles&Itemid=48 http://www.duma.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=16837:2015-07-01-20-43-55&catid=15:kavadarci&Itemid=51 http://duma.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=16836:2015-07-01-13-46-22&catid=13:kultura&Itemid=9

pozar.jpg

Пожарот во Кавадарци проголта две куќи и еден помошен објект на улицата „Питу Гули“. За среќа нема настрадани граѓани во пожарот. Огнот се појави околу 13.15 часот откако според кажувања на граѓаните гром удрил во една од куќите. потоа огнот ја зафатил и соседната куќа и помошниот објект. Од овие запалени домови скоро еден час се издигаше густ чад над Кавадарци.


festival-prva.jpg

Десетици играорци, музички групи, пејачи и членови на управите на фолклорните друштва учесници на Интернационалниот фолклорен фестивал „Велес“ од Турција, Романија, Босна и Херцеговина, Унгарија, Бугарија,Полска и од Македонија беа учесници во дефилето низ улиците во градот. Фестивалската поворка ја предводеа мажуретки. Тие танцуваа на музиката што на барабаните и трубите ја свиреа нивните придружници од оркестарот. Граѓани, од тротоарите на улиците, од терасите и прозорците на зградите, ги отпоздравуваа со ракоплескање. Играорците им возвраќаа со традиционални танци. Вака беше најавен дванаесетиот интернационален фолклорен фестивал во градот домаќин.