Со теренска проверка се утврдува оштетувањето на виновата лоза
Регион - Кавадарци
Понеделник, 16 Јануари 2017 13:00

Во наредните денови стручни лица ќе вршат проверка на окцата на ластарите кај виновата лоза, со цел да се утврди процентот на мрзнење на ниските температури.

 
Измрзнаа лозјата во Тиквешијата!
Регион - Кавадарци
Петок, 13 Јануари 2017 10:59

Има ли мрзнење и во колкав  процент е измрзнувањето на виновата лоза е прашањето што  деновиве го поставуваат лозарите во Тиквешијата по екстрамно ниските температури кои ја зафатија земјава. Одговорот за нив е поразителен.  Според стручните лица штетите се огромни речиси во сите лозови насади во тиквешко.

 
Кавадарци, Неготинци и Росоманци наместо од системот Лукар пијат вода од алтернативен водовод
Регион - Кавадарци
Понеделник, 09 Јануари 2017 12:04

Кавадарци, Неготино и Росоман вчера останаа без вода за пиење. Како што информираа од ЈП Комуналец прекинот во водоснабдувањето бил поради поларните температури од кои замрзнале хидро објекти на водоводот Лукар.

 
Зимската служба непрекинато работи на расчистување на снегот во Кавадарци
Регион - Кавадарци
Петок, 06 Јануари 2017 11:50

Од 12 до 20 сантиметри е снежната покривка во Кавадарци и околината. Снежниот бран за момент го прочисти воздухот и ќе го намали ширењето на грипот. Од прес службата на општина Кавадарци добивме информација дека сите патни правци се проодни, но сообраќајот се одвива во отежнати зимски услови.

 
Кавадарци на врвот по болни од грип
Регион - Кавадарци
Четврток, 05 Јануари 2017 13:55

Грипот зема се поголем замав во Кавадарци. Последната недела во Центарот за јавно здравје биле евидентирани 1024 нови случаи на грип. Ова не е реална бројка бидејќи многу од болните се лекуваат во домашни услови,  велат лекарите.

 
Пет бебиња во Кавадарци на првиот ден од Нова Година, првото е машко!
Регион - Кавадарци
Понеделник, 02 Јануари 2017 13:56

Првото бебе родено во Кавадарци во новата година е на семејството Јованови од Кавадарци. Мајката Христина донесе на свет здраво машко бебе, тешко 3630 грама. со должина од 51 сантиметар.

 
Кавадарци во 2017 година ќе има буџет од 13 милиони евра
Регион - Кавадарци
Среда, 28 Декември 2016 16:05

13 милиони евра ќе тежи општинската каса за 2017 година. Советот на општина Кавадарци со 13 гласа „За“, 4 „против“ и 1 „воздржан“ го усвои буџетот за следната година.

 
Грипот силно напаѓа во Кавадарци
Регион - Кавадарци
Вторник, 27 Декември 2016 10:08

Масовно започна да се шири грипот во изминатата недела, велат лекарите. Променливото време е иделано за ширење на ова вирусно заболување, додаваат тие. Значително зголемување на бројот на болни од грип има во изминатата недела. Матичните лекари во Центарот за јавно здравје пријавиле 319 нови заболени.

 
Лозарите од Тиквешијата ќе го блокираат велешки суд
Регион - Кавадарци
Понеделник, 26 Декември 2016 15:28

Лозарите во среда ќе го блокираат Основен суд Велес. Ваква најава денеска стигна од регионалниот сојуз „Агротиквешија“. Како што најави претседателот Љупчо Аризанов, се одлучиле на ваков чекор, бидејќи за во среда било закажано рочиште за отворање стечајна постапка за винарската визба „Повардарие“. Аризанов е дециден, со блокада ќе се обидат за момент да го одложат стечајот бидејќи лозарите имаат побарување од неготинската визба над 5 милиони евра за предадено грозје.

 
Ротаријанците од Кавадарци со нови донаторски проекти
Регион - Кавадарци
Понеделник, 26 Декември 2016 10:40

Ротари клуб од Кавадарци ја продолжува традицијата, да помага во заедницата, таму каде е најпотребно. Годинава, по седми пат се одржа донаторска забава во ресторан „Бриони“.  На едно место беше собрана бизнис заедницата од Кавадарци.

 
Пожар во пилана во Кавадарци
Регион - Кавадарци
Четврток, 22 Декември 2016 09:47

Во текот на ноќта, 12 часа пожарникарите се бореа со огнената стихија која зафатила дел од пилана лоцирана во поранешниот дрвен комбинат „Страшо Пинџур“.

 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

Страница 1 од 110

 

 Огласи


rontis_logo.jpg
Четврток, 12 Јануари 2017 19:35
rontis_logo.jpg
Четврток, 12 Јануари 2017 19:32
rontis_logo.jpg
Четврток, 12 Јануари 2017 01:20