Пожар ја пеплоса млекарницата „Николови“
Регион - Свети Николе
Понеделник, 01 Август 2016 16:41

Нема жртви во големиот пожар што денеска избувна во светиниколската млекарница „Николови“. Огнот избувнал претпладнево, околу 9 часот, кога вработените заминувале на пауза за појадок. Очевидци велат дека материјалната штета е многу голема.

 
Со секира се обидел да го нападне градоначалникот на Свети Николе
Регион - Свети Николе
Четврток, 28 Јули 2016 12:59

Четириесет и седум годишниот Т.Ј. од Свети Николе со секира се обидел да го нападне градоначалникот на општината. Тој вчера околу десет часот претпладне, влегол во општинската зграда. Се обидел да влезе во кабинетот на градоначалникот, но обебзедувањето го спречило.

 
Ќе успее ли Македонија да ги задржи младите лекари кои наместо во домашните амбуланти се вработуваат во странство?
Регион - Свети Николе
Четврток, 21 Јули 2016 15:14

Масовното исселување на здравствените работници во странство негативно се одразува врз животот на граѓаните. Цели општини, особено оние помалите, во источниот дел на државата, останаа без матични лекари и специјалисти, па тамошните жители се принудени да одат во другите градови за да добијат здравствена услуга. Граѓаните во помалите општини се соочуваат со недостиг од стручен здавствен кадар, како што се уролози, гинеколози, анестезиолози.

 
Македонија се соочува со исселување во загрижувачки димензии
Регион - Свети Николе
Петок, 15 Јули 2016 16:06

Потенцијалната миграција во Македонија во моментов достигнува загрижувачки димензии. Младите, средношколците, студентите, високообразованиот кадар особено од техничките науки заминуваат од државата и создаваат големи демографски промени. Намалувањето на нивото на човечкиот капитал за кратко време ќе се почувствува и тоа на развојот на целото општество. Овие зборови на универзитетскиот професор доц. д-р Златко Николовски не оставија рамнодушен никого од присутните на панел дискусија на тема „Миграциите – вистина и предизвик“ што се одржа во Свети Николе.

 
Возач на камион го оставил Свети Николе половина час без струја
Регион - Свети Николе
Четврток, 23 Јуни 2016 13:32

Педесет и три годишен работник на АД „Гранит“ половина час го оставил без струја Свети Николе. Тоа се случило пред осум дена кога работникот О.М од Пробиштип додека извршувал градежни работи на автопатот во изградба Штип-Миладиновци.

 
Светиниколки - хуманитарни и пред Велигден
Регион - Свети Николе
Сабота, 30 Април 2016 13:52

Креативни Велигденски изработки изработија млади членки и членови на Организација на жените на Свети Николе. Ги наменија за продажба на штанд како дел од хуманитарна акција „Продажба на креативни Велигденски производи“што беше поставен во центарот на градот. Акцијата со рачни изработки ја поддржаа и постари членки на организација. Штандот го предизвика вниманието на поголем број на светиниколки . За неколку часа се продадоа скоро сите креативни изработки и беа собрани вкупно 6.460 денари.

 
Креативните производи на вештите жени од Свети Николе изложени во Славјански универзитет
Регион - Свети Николе
Понеделник, 28 Март 2016 12:43

Рачно изработените креативни производи на Креативките од Свети Николе, кои во изминатата година беа учеснички во проектот „Економско јакнење на жените од Вардарскиот регион“, денеска се поставени во витрини во ресторанот Москва на Славјанскиот универзитет во Свети Николе. Креативките дојдоа и се вклучија во редењето на витрините со нивните изработени производи за да ги промовираат пред своите сограѓани. Станува збор за убави рачни изработки на накит, ташни и украсни предмети што сега чекаат на потенцијални купувачи.

 
Ланската добивка на БИМ - Свети Николе изнесува 31.2 милиони денари
Регион - Свети Николе
Вторник, 08 Март 2016 10:56

БИМ Свети Николе АД, лани, во периодот Јануари – Декември оствари позитивен финансиски резултат од вкупно 31.211.000 денари.

„Искажаната добивка е резултат на зголемената побарувачка и реализација на производите на БИМ поточно на зголемените приходи и намаленото учество на трошоците во вкупните приходи.

Во неревидираниот Биланс на успех, остварените приходи од продажба изнесуваат 307.002.000 денари и тие се за 25% поголеми во споредба со приходи од продажба остварени во 2014 година кога изнесуваа 245.186.000 денари. По структура на застапеност приходите од домашен пазар учествуваат со 40%, додека од странскиот пазар со 60%“, информираат од компанијата.

 
Светиниколчанки дел од манифестацијата „Недела на традицијата, Св. Трифун 2016“
Регион - Свети Николе
Четврток, 11 Февруари 2016 10:52

Шест светиниколчанки , членки на Организацијата на жени во неделата учествувале на манифестацијата „Недела на традицијата Св. Трифун 2016“. Настанот се одртжа во Винаријата Еленов во Демир Капија, во организација на Центарот за едукација и вмрежување во туризмот „Цене“ и општина Демир Капија.

 
Три години затвор за полицаецот кој го уби Далибор од Свети Николе
Регион - Свети Николе
Петок, 05 Февруари 2016 16:31

Три години затвор – ова е казната што судијата Сашко Георгиев од Основниот суд во Штип му ја одреди на полицаецот од Свети Николе, Бранко Петков за убиство во нужна одбрана. Роднините на починатиот Далибор Илиевски ја дочекаа пресудата шокирани, така што мајката на Далибор револтирано праша дали судот донесе вака мала казна за убиство, само поради тоа што тие имаат темна боја на кожата.

 
Две ипол децении граѓански активизам на Организацијата на жени во Свети Николе
Регион - Свети Николе
Сабота, 09 Јануари 2016 16:48

Статистиката покажа дека жените во Свети Николе најмногу заболуваат од рак на дојка. Оваа информација ги поттикна активистките на Организацијата на жени од овој град да превземат активности за набавка на медицинскиот апарат мамограф. Работеа посветено, упорно, стручно и пожртвувано на својата иницијатива и на уште неколку други полиња од општественото живеење во локалната заедница. Тоа не остана не забележано бидејќи  токму новинарите од источниот регион на државата преку регионалниот центар  „Исток“, дел од Здружението на новинари на Македонија, лани во месец мај им додели признание за најуспешна организација.

 
«ПочетокПред1234СледноКрај»

Страница 1 од 4