„Златна Буба Мара“: Наградите ги добија подобрите а не подобните
Забава - Инфо
Вторник, 21 Февруари 2017 11:25

Манифестацијата за која секогаш се бара билет повеќе, и кај пријателите и кај организаторот, „Златна Буба Мара на популарноста“, вчера одбележа 20 години постоење. Со тоа, наградите што ги доделува радио „Буба Мара“, станаа најдологовечните во македонското постоење.

 
НАСА денеска треба да соопшти „Откритие надвор од Сончевиот систем“
Забава - Инфо
Вторник, 21 Февруари 2017 11:04

НАСА организира спектакуларна пресконференција на која ќе ѝ се претстави на јавноста важно откритие за екстрасоларните планети, пишува “Индипендент”.

 
Влијанието на планетите во првите седум години на детето
Забава - Инфо
Вторник, 21 Февруари 2017 10:36

Во астрологијата секоја од првите седум години на децата се поврзуваат со одредена планета. Најважно е да се апсорбираат и помагаат принципите кои се развиваат во дефиниции за тој период.

 
Се откина санта мраз од Антартикот со големина колку Менхетн
Забава - Инфо
Вторник, 21 Февруари 2017 10:25

Од Антарктикот се откина санта мраз со големина на Менхетн. Снимките од природната катаклизма беа објавени во изданието Popular Mechanics.

 
За четврт милион долари продаден црвениот телефон на смртта на Адолф Хитлер
Забава - Инфо
Понеделник, 20 Февруари 2017 10:41

Во најавата на наддавањето, цената на личниот телефон на Адолф Хитлер беше проценета на 200 до 300 илјади долари, но се очекуваа според заинтересираноста и до половина милион долари, а добиената цена ги потврди првичните очекувања. Почетната цена на наддавањето кое се одржа во Чесипак Сити во американската сојузна држава Мериленд, изнесуваше 100 илјади долари. Портпаролот на аукциската куќа, Андреас Корнфилд не сакал за медиумите да го открива името на новиот сопственик на телефонот кого аукциската куќа Alexander Historical Auctions го опиша како „личниот хитлеров смртоносен инструмент“.

 
Апокалипсата е близу? 15 Тажни факти поврзани со глобалното затоплување
Забава - Инфо
Понеделник, 20 Февруари 2017 10:15

Климата на нашата планета постојано се менува. Во последно време брзината на промените се зголемува. Глобалната температура се зголемува и тоа покажува негативно влијание на целиот свет. Да ѕирнеме во последиците од овој процес.

 
Камили се бркаат и танцуваат на снег во Турција (Видео)
Забава - Инфо
Петок, 17 Февруари 2017 10:39

Камили снимени како танцуваат, се тркалаат и се радуваат на снежната покривка која натрупа во Турција.

 
Џулија Робертс е бремена?
Забава - Инфо
Петок, 17 Февруари 2017 10:14

Последните фотографии на Џулија Робертс дадоа повод за коментари меѓу нејзините обожаватели.

 
Италијански ресторан дава попуст за убаво однесување на деца
Забава - Инфо
Петок, 17 Февруари 2017 10:06

Еден италијански угостител нуди попуст од пет проценти на сметката, ако децата се однесуваат културно и не сметаат наоколу во ресторанот.

 
Необјавена статија на Черчил предизвика дилема кај научниците
Забава - Инфо
Четврток, 16 Февруари 2017 10:28

Кинескиот хидроплан AG600 кој нема еднаков во светот по големина, веќе ги помина тестови на моторите и се очекува да го направи својот прв лет во првата половина на оваа година. Ова го објави државната новинска агенција “Ксинхуа”.

 
Ново летачко „чудовиште“ произведено во Кина, најголемо во светот
Забава - Инфо
Четврток, 16 Февруари 2017 10:09

Во последните години Пекинг развива исклучително активна програма во областа на авиони, која е дел од новиот пристап на кинеските власти за повеќе контрола на територијалните води во Јужното Кинеско Море. Истражувањето и развој на нова воена техника сепак сериозно загрижува како земјите од азиско-пацифичкиот регион, така и Вашингтон.

 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

Страница 1 од 139