Греми 2017 - Адел апсолутна победничка, Боуви постхумно награден
Забава - Музика
Понеделник, 13 Февруари 2017 11:42

Апсолутна победничка на 59 доделување на Греми наградите што синоќа се одржа во Лос Анџелес е британската пејачка Адел која освои титули во дури пет категории.

 
Бијонсе ја тужат за хитот Formation
Забава - Музика
Среда, 08 Февруари 2017 11:04

Бијонсе се соочува со тужба за 20 милиони долари во врска со обвинувањата дека незаконски користела текстови на починатиот рапер во видеото кон хит песната Formation.

 
Почина Џорџ Мајкл
Забава - Музика
Понеделник, 26 Декември 2016 09:52

Легендарниот пејач Џорџ Мајкл почина на 53-годишна возраст, пренесе „Би-би-си“.

 
„Сите солзи нека станат насмевки“ - песна што Марко Бошњак ја пее на македонски јазик (ВИДЕО)
Забава - Музика
Петок, 09 Декември 2016 09:17

Марко Бошњак, победникот на минатогодишната сезона на “Пинк ѕвездички”, и тој сега а ја сними и својата прва песничка и тоа на македонски јазик.

 
Колку заработува Селена Гомез за спонзорирана објава на социјалните мрежи?
Забава - Музика
Петок, 25 Ноември 2016 09:51

Кралицата на Instagram, пејачката Селена Гомез, освен тоа што е најпопуларната личност на оваа социјална мрежа, ја поседува и фотографијата со најмногу лајкови на Instagram. Па како и многу луѓе во светот, прави пари од оваа популарност.

 
„Така случајно“ авторска песна на бендот "RePlay“
Забава - Музика
Четврток, 24 Ноември 2016 16:32

Новата песна ,,Така случајно’’ на „Риплеј“ е создадена од спојот на звуците на гитара и саксофон кои ја откриваат милозвучноста и по малку заводливата страна на македонската поп-музикa. Песната е со брзи елементи и невообичаена. Композицијата со сигурност ќе се допадне и пробие меѓу слушателите на македонската музика и ќе стане дел од секојдневието.

 
„Депеш мод“ се враќаат со нов албум, турнеја и антологија
Забава - Музика
Четврток, 13 Октомври 2016 08:10

Групата, која застана зад електронската музика и стана составен дел од мејнстрим сцената со виорот од хитови, најпосле открива свој ритам. “Спирит” ќе биде 14-от по ред студиски албум на “Депеш мод” и прв од 2013 година. Се очекува да излезе во првата половина на 2017.

 
Легендарниот Жан-Мишел Жар ќе го отвори „Таксират“
Забава - Музика
Среда, 14 Септември 2016 09:50

Организаторите на „Таксират“, „Пасворд Продакшн“ најавуваат дека годинава, 18-тото издание на овој фестивал ќе го отвори пионерот на електронската музика, Жан-Мишел Жар со спектакуларно аудио-визуелно шоу што ќе се одржи на 13 ноември во ВИП Арената „Борис Трајковски“ во Скопје.

 
Ерик Клептон продаде една од своите гитари за да му помогне на пријател
Забава - Музика
Среда, 27 Јули 2016 08:54

Британскиот пејач и гитарист Ерик Клептон на аукција продаде една од своите гитари за сума од 45.000 долари, за да му помогне на еден пријател да ги подмири сметките за лекување на неговата покојна сопруга, која почина од леукемија, соопшти аукциската куќа „Херитиџ Аукшан“ од Далас.

 
Maртија Станојковиќ ќе ја претставува Македонија на детската „Евровизија“
Забава - Музика
Понеделник, 25 Јули 2016 08:24

Мартија Станојковиќ од Куманово е избрана да биде претставничка на Македонија на овогодинашното издание на детската „Евровизија“ кое ќе се одржи во ноември во Малта.

 
Германскиот бенд Scorpions ја крена на нозе публиката во Софија
Забава - Музика
Понеделник, 18 Јули 2016 08:06

Германскиот бенд Scorpions ја одбележува својот половина век о јубилеј со супер концерт и во Софија.

 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

Страница 1 од 25