Како и каде се слави Валентајн
Забава - Занимливости
Вторник, 14 Февруари 2017 10:22

Симболот на Валентајн е римскиот бог Купидон прикажан со лак и стрела. Се смета дека тој кој ќе биде погоден од стрелата веднаш ќе се вљуби. Тој полупразник го добил името по ранохристијанскиот светец Валентин кој живеел во 3 век во новата ера. Меѓутоа, најпопуларната приказна е таа во која Свети Валентајн се наведува како свештеник кој тајно ги венчавал римските војници и нивните избрани невести. Во тоа време римскиот цар Клаудие донел наредба според која ниту еден римски војник не смеел да се венча бидејќи тоа би пречело на неговата сила на боиштата. Сите тие морале да ја почитуваат таа одлука, вклучувајќи го и свештенството, но свештеникот Валентин не ја почитувал таа заповед и почнал тајно да ги венчава младите двојки, ризикувајќи така да заврши во затвор и да биде убиен, што на крај и се случило на 14 февруари вечерта кога му била отсечена главата.

 
Комета и затемнување на Месечината во петок!
Забава - Занимливости
Четврток, 09 Февруари 2017 11:16

Прво ќе бидеме сведоци на затемнување на Месечината, а потоа неколку часа подоцна ќе помине во близина на Земјата кометата 45P, или т. н. новогодишна комета.

 
Откриено свлечиште старо 300 000 години
Забава - Занимливости
Среда, 08 Февруари 2017 11:23

Големо подводно свлечиште што најверојатно предизвикало уништувачко цунами пред околу 300 000 години, беше откриено во длабочините на австралискиот Голем корален гребен.

 
Непал е единствената земја без правоаголно знаме
Забава - Занимливости
Среда, 08 Февруари 2017 10:41

Поголемиот дел од Хималаите се наоѓаат на територијата на Непал. Планинскиот масив е распореден во пет земји – Непал, Бутан, Индија, Кина и Пакистан. Во планинскиот северен дел на Непал се и осум од десетте највисоки врвови во светот, вклучувајќи ја и највисоката точка на Земјата, Монт Еверест.

 
Се подложил на 90 операции за да личи на Бритни Спирс
Забава - Занимливости
Понеделник, 06 Февруари 2017 14:27

31-годишниот Брајан Реј од Лос Анџелес одлучи да стане копија на пејачката Бритни Спирс. Тој е подложен на 90 хируршки операции и потроши околу 80 000 долари, за да го исполни својот сон.

 
Изгубен континет во Индискиот океан
Забава - Занимливости
Петок, 03 Февруари 2017 12:11

Научниците пронајдоа докази за постоење на голем „изгубен континент“ под Маврициус во Индискиот Океан.

 
Русите пиеле по 10 литри алкохол
Забава - Занимливости
Вторник, 31 Јануари 2017 13:01

Агенцијата за заштита на потрошувачите во Русија соопшти дека Русите пиеле во просек 10 литри чист алкохол во 2016 година, 33 отсто помалку од што конзумирале во 2009 година.

 
Белгиските пратеници не изгласаа одлука да не пијат алкохол во законодавниот дом!
Забава - Занимливости
Понеделник, 23 Јануари 2017 13:36

Лидерите на политичките сили во парламентот на Белгија го отфрлија предлогот за укинување на бесплатните пиво и вино, понудени во зградата на законодавниот орган, соопшти интернет изданието EUobserver.

 
Забава на Финците на мраз (ВИДЕО)
Забава - Занимливости
Среда, 11 Јануари 2017 11:06

Додека екстремните зимски студови не тераат да се криеме на топло еве како инвентивните Скандинавците, кои се навикнати на студовите, уживаат на поларните зимски температури.

 
Што се случува кога ќе фрлите врела вода на - 30 степени ? (ВИДЕО)
Забава - Занимливости
Среда, 11 Јануари 2017 10:55

Босанецот Горан Слишковиќ во своето родно село Доњи Луг изведе еден трик, со што стана хит на социјалните мрежи.

 
10-те тајни на Масоните - најмистериозната група на светот!
Забава - Занимливости
Четврток, 05 Јануари 2017 10:48

За нив со векови се испреплетуваат митови, лаги и вистини. Единствено што се знае е дека ништо не се знае. Слободните ѕидари се една од најмистериозните и најконтроверзни групи на светот. Масоните постојат со векови, а ако им се верува на гласините, нивната организација делувала во тајност подолго време. Тие своите тајни обреди ги пренесуваат од генерација на генерација во тајност, и тешко е да се знае што е секогаш актуелно, а кои обреди се модернизирани или укинати.

 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

Страница 1 од 82