Понискиски цени за дизелот
Вести - Економија
Вторник, 21 Февруари 2017 11:17

Малопродажните цени на дизел горивата од ноќеска на полноќ се намалуваат за половина до еден денар по литар, а цената на бензините останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,32, односно за 0,09 отсто.

 
Железничкиот превоз во колапс, работниците во агонија
Вести - Економија
Вторник, 21 Февруари 2017 10:58

Состојбата во Македонски Железници не е од вчера, штрајкот е резултат на лошо спроведените менаџерски политики кои наместо да им обезбедат сигурност и плати на работниците, ги ставаат во незавидна и зависна состојба. Без плата не се живее, работниците живеат на прагот на сиромаштијата, се работи под силни притисоци, наместо за обнова и развој се трошат пари за непрофитабилни проекти- вака накусо за Фактор, ја опишува состојбата во Македонски Железници, првиот синдикалец, Марјан Ристески. Во компанијата работи околу триесет години. Памети, добри и лоши времиња, но вели последниве случувања покажуваат сериозни аномалии на долгорочен план, бидејќи се ветува многу, а се реализира малку. Па така на терен финкционираат само неколку локомотиви, опремата е застарена, а исто и условите за работа, пишува Фактор.

 
Утре ново задолжување на Македонија
Вести - Економија
Вторник, 14 Февруари 2017 10:34

Владата утре од домашните кредитори планира да позајми над 43 милиони евра. Сумата ќе ја обезбеди со издавање на државни хартии од вредност и тоа државните записи се со рочност од безмалку една година, додека парите што ќе ги зајми преки обврзница над 11,3 милиони евра ќе се враќаат за 15 години.

 
Бизнис денешни вести
Вести - Економија
Петок, 10 Февруари 2017 12:21

Будимпешта – Унгарија лани оствари суфицит од 9,97 милијарди евра во стоковата размена со светот, што е за 1,38 милијарди повеќе од 2015 година. Извозот на Унгарија лани е зголемен за 3,1 отсто на 93,27 милијарди евра, а увозот порасна за 1,7 проценти на 83,29 милијарди евра, покажуваат првите податоци на Државниот завод за статистика (КХС). Само во декември минатата година, унгарскиот надворешнотрговски суфицит достигнал 556 милиони евра и е помал за 82 милиони во однос на истиот месец претходната година.

 
Нафта има за уште седум дена, кризата е на повидок!
Вести - Економија
Среда, 08 Февруари 2017 18:40

Компаниите со денови алармираат дека трпат милионски штети од затворената граница со Грција. Денеска и компанијата ОКТА алармираше дека состојбата секојдневно се комплицира и веќе се доведува во прашање снабдувањето со мазут на најголемиот енергетски капацитет во земјава РЕК „Битола“, пишува Плусинфо.

 
Пушењето ќе стане луксуз -кутија цигари до 200 денари
Вести - Економија
Вторник, 07 Февруари 2017 12:15

Согласно измените во Законот за акцизи на цигарите и производите од тутун, повторно на мета цигарите и нивното поскапување. Некако тоа им е најлесно, како да се црпат пари од граќаните ,затоа што добар дел од нив се непушачи, и така гледаат сеир и велат море ако им е, нека ги сотрат ако треба.

 
Поскапуваат дизелот и еуросуперот од 95 октани
Вести - Економија
Понеделник, 06 Февруари 2017 14:02

Малопродажните цени на „еуросупер БС-95“ и на „еуродизел (Д-Е V)“ од полноќ се зголемуваат за 0,50 денари за литар, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика.

 
Данците штом се родат имаат заштедено 20.000 долари!
Вести - Економија
Петок, 27 Јануари 2017 20:00

После речиси пет години негативни каматни стапки, данските домаќинства се побогати од некогаш, ако судиме по податокот дека заштедата на граѓаните во Данска достигнала во декември рекордно ниво.

 
Коридорот 10 нема да биде завршен годинава - Актор го запрел градењето
Вести - Економија
Четврток, 26 Јануари 2017 13:24

Фирмата Актор која треба да гради четири делници од источниот крак, напуштила градилиште, а сметката година дена им е блокирана за 10 милиони евра, се наведува во извештајот на Министерството за градежништво, сообраќај и инфраструктура, пишува српскиот портал Политика.

 
Како да се преживее -потрошувачката кошница во декември над 32.000 денари?!
Вести - Економија
Среда, 25 Јануари 2017 11:47

За задоволување на основните потреби на едно четиричлено семејство во декември биле потребни 32.102 денари, покажуваат податоците што ги објави Сојузот на синдикати на Македонија, изработувајќи ја синдикалната минимална кошница.

 
Ново државно задолжување
Вести - Економија
Вторник, 24 Јануари 2017 18:50

Уште еден јануарски долг ќе им висне на грб на граѓаните.

 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

Страница 1 од 81