Студот може да ги измрзне овошките и лозјата
Вести - Земјоделство
Вторник, 10 Јануари 2017 10:00

За време на викендот се очекуваат многу ниски температури кои можат да ги измрзнат лозјата и овошките. Температурите во наредните денови се очекува да паднат до -20 степени Целзиусови. Тие нема да предизвикаат никакви штети кај есенските посеви, но претставуваат опасност за овошките и лозовите насади, пишува Фактор.

 
Откупени и платени над 14,5 илјади тони тутун од годинешната реколта
Вести - Земјоделство
Четврток, 05 Јануари 2017 11:02

По просечна цена од 192,08 денари за килограм во Македонија до вчера се откупени вкупно 14.588 тони тутун од годинашната реколта. Откуп вршат девет компании кои ги исполниле условите предвидени од надлежните. Ова го соопштија од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

 
Бројот на склучени договори со тутунарите намален за 17 проценти
Вести - Земјоделство
Понеделник, 26 Октомври 2015 16:08

Тутунската индустрија бележи пад во сите сегменти од производство на тутун, склучени договори со тутунарите, засадени површини и цена на тутун, пишува Мета.

 
На Хрватите им се заканува казна поради одбивање на ГМО
Вести - Земјоделство
Сабота, 13 Јуни 2015 08:37

Парламентарниот Одбор за земјоделство едногласно го поддржа ставот на хрватската Влада дека земјата треба да остане зона без генетски модифицирани организми (ГМО).

 
Тутунарите пред уште една мачна и неизвесна реколта
Вести - Земјоделство
Петок, 03 Април 2015 15:13

Најголемиот тутунопроизводствен регион во земјава, прилепско е пред уште една мачна и крајно неизвесна реколта. Традиционално шеговитите прилепчани слично како и лани така и оваа година најзаинтересирани се за временските услови, јави Радио Канал 77.

 
Земјоделци реагираат на голем увоз на месо
Вести - Земјоделство
Петок, 20 Март 2015 08:12

Нервозни земјоделци на отворенот ден на Агенцијата за храна и ветерина во Пехчево.

 
Фактор: Новите дождови нов проблем за аграрот, земјоделците бараат да се забрза постапката за обештетување
Вести - Земјоделство
Понеделник, 09 Март 2015 10:56

Земјоделците бараат Комисиите за проценки од штети да ја забрзаат проценката на штетите од поплавите и да започне обештетувањето. Дополнително укажуваат штом завршат проценките, државата да ја забрза и процедурата за помош од Европската Унија. Од земјоделските здруженија велат дека секоја помош е добредојдена без разлика за каков вид на помош се работи. Според земјоделците обештетувањето нема во целост да ги покрие штетите, но сепак ќе ги ублажи загубите, пишува Фактор.

 
Ќе доцни зеленчукот од струмичко, нивите и понатаму под вода
Вести - Земјоделство
Четврток, 05 Март 2015 17:21

Новите врнежи од дожд во струмичкиот регион им создадоа дополнетелни главоболки на раноградинарите од струмичко. Не можат да влезат во нивите ниту пак да го расадат зеленчукот под пластеници.

 
Светиниколските земјоделци ќе се запознаат со ИПАРД програмата
Вести - Земјоделство
Вторник, 25 Ноември 2014 09:09

Претставници на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска во Свети Николе ќе одржат средба со членови на Асоцијацијата на земјоделци на Македонија.

 
Субвенции и за специјализирани продавници за вино
Вести - Земјоделство
Понеделник, 27 Октомври 2014 17:54

Десет специјализирани и унифицирани продавници за вино треба да бидат отворени во девет македонски градови со поддршка од државата, која ќе субвенционира дел од трошоците за опремување, за закуп на просторот, како и платите на вработените во период од три години.

 
Бугарија со вакцина против болеста син јазик
Вести - Земјоделство
Понеделник, 20 Октомври 2014 10:00

Бугарија на пролет ќе спроведе бесплатна вакинација на животните против болеста "син јазик".  За бесплатно да бидат вакцинирани, животните мора да бидат означени.

 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

Страница 1 од 10