DW: Разговорите меѓу СДСМ и ДУИ се ближат кон финиш?
Вести - Политика
Петок, 17 Февруари 2017 10:31

До крајот на неделава се очекува да се добие појасна слика дали и во која мера постои согласност и совпаѓање на партиско-програмските платформи, за кои деновиве се водат разговори меѓу тимовите на ДУИ и СДСМ, пишува Дојче веле.

 
Ахмети го добил списокот од Заев, преговорите не запираат
Вести - Политика
Вторник, 14 Февруари 2017 10:09

Али Ахмети ја добил пратка од Зоран Заев. Материјали од Бихаќка стигнале до Мала Речица, потврдуваат партиски извори и од двете партии. Сега Ахмети има што да размислува, и да ги почне преговороте со своите во ДУИ. Изгледа тие преговори се многу потешки за Ахмети отколку оние со Заев и Груевски.

 
РСЕ: Што ќе донесе Хан во дипломатската папка?
Вести - Политика
Среда, 08 Февруари 2017 18:23

Во пресрет на утрешната посета на еврокомесарот Јоханес Хан, тивко и денеска продолжуваат внатрешните консултации за можен договор меѓу СДСМ и ДУИ околу прашањето за мнозинство во парламентот, пишува РСЕ.

 
Триесет и девет поранешни пратеници бараат апанажа
Вести - Политика
Среда, 08 Февруари 2017 10:34

Завршувањето на конститутивната собраниска седница и формирањето на работните тела со нетрпение го очекуваат 39 поранешни пратеници.

 
Фактор: Влегуваме во разрешница или во опасна фаза?
Вести - Политика
Среда, 08 Февруари 2017 10:24

Влегуваме во разрешница или во опасна фаза?

Со секој изминат ден без договор за парламентарно мнозинство, се заострува реториката што доаѓа од штабот на ВМРО-ДПМНЕ. Последната директна порака оттаму беше упатена и кон СДСМ и кон ДУИ.

 
ВМРО ДПМНЕ ќе ја продолжи соработката со амбасадорите на пријателите на Македонија
Вести - Политика
Петок, 03 Февруари 2017 18:29

ВМРО-ДПМНЕ информира дека не е против амбасадорите, туку принципиелно реагира кога некои амбасадори ќе ги пречекорат своите овластувања и делуваат како замена за пратениците и владата избрана од граѓаните.

 
DW: Нов скандал - Иванов си додели царски овластувања!
Вести - Политика
Четврток, 02 Февруари 2017 10:34

Претседателот практикува своеволие како да има царски овластувања, бидејќи од никаде не произлегува дека има право да поставува услови за формирање Влада, реагираат аналитичари. Се множат повици за импичмент, пишува Дојче веле.

 
Завршија средбите на Иванов со преставници на политичките партии
Вести - Политика
Среда, 01 Февруари 2017 18:27

Завршија средбите на претседателот Ѓорге Иванов со претставници на политичките апртии БЕСА и Алијанса за Албанците во Вилата на Водно. По средбата со БЕСА, генералниот секретар на партијата Африм Гаши не даде изјава за медиумите и најави соопштение. Само кратко рече дека оној кој ќе обезбеди парламентарно мнозинство, тој ќе формира влада.

 
Иванов денеска на средба со петте партии кои освоија мандати
Вести - Политика
Среда, 01 Февруари 2017 11:24

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе оствари поединечни средби со политичките партии на кои ќе се разговара за актуелната политичка состојба.

 
Собранието го информирало Иванов дека Груевски не состави Влада
Вести - Политика
Вторник, 31 Јануари 2017 12:21

Собраниските служби го известиле претседателот Ѓорге Иванов дека до истекот на рокот, ноќеска на полноќ, мандатарот Никола Груевски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ, не поднел ни предлог за состав за нова Влада, ни програма.

 
„Сите ќе ве затвориме“ - закани до новинарите што синоќа мрзнеа пред седиштето на ВМРО ДПМНЕ
Вести - Политика
Понеделник, 30 Јануари 2017 11:07

На новинарите не им беше дозволен влез во холот зад влезната врата. Дозволено беше само да се оди во тоалет.

 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

Страница 1 од 27