ВМРО ДПМНЕ не ги прифати барањата на ДУИ
Вести - Политика
Петок, 13 Јануари 2017 17:28

Во писмено соопштение, владејачката партија нагласи дека нема да дозволи промена на Уставот и продолжување на мандатот на СЈО.

 
Тодоров: Одлуката на Управен суд е противправна и скандалозна
Вести - Политика
Среда, 21 Декември 2016 10:01

ВМРО-ДПМНЕ оцени дека одлуката на Управниот суд да ја уважат тужбата на СДСМ е противправна и скандалозна, пренесе 24 Вести.

 
Српски медиуми: Заев го обедини Балканот - 70.000 луѓе на митингот“!
Вести - Политика
Понеделник, 05 Декември 2016 10:12

Опозицијата се најде во центарот на вниманието на балканските медиуми.

 
Заев од Скопје: „Овие избори не се за партија, гласате за вашиот живот“!
Вести - Политика
Понеделник, 05 Декември 2016 10:04

Интегрално обраќањето на Зоран Заев на Митингот во Скопје:

 
Груевски од Струмица: „Кризата полека се движи кон својот крај“
Вести - Политика
Понеделник, 05 Декември 2016 09:54

Две и пол години политичка криза која ја создадоа вештачки заради некои фантоми кои испадна дека воопшто не ни постојат, две и пол години обиди за закрвување на народот и поделби, конфликтност која се пренесуваше секаде низ државата, две и пол години деструкција и хаос ќе завршат со овие избори на 11 декември. Кризата полека се движи кон својот крај, но нејзиниот крај ќе биде конечен само ако победата е убедлива и со 63 пратеници за ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „ За подобра Македонија“. Така ќе се запре кризата и ќе се стави крај на планот за мрачни сценарија по однос на нашата држава, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски од минитингот во Струмица.

 
DW: Лаги за пензионерите - Реалното на ВМРО ДПМНЕ, нереално за ММФ
Вести - Политика
Среда, 23 Ноември 2016 12:22

Партиските ветувања на ВМРО-ДПМНЕ за зголемување на пензиите се нереални. Извештајот на ММФ и состојбата во Фондот за ПИОМ покажуваат дека нема простор за такви клиентелистички авантури, анализира Дојче веле.

 
Федерализација - измислена тема за избори
Вести - Политика
Среда, 23 Ноември 2016 11:48

Тврдењата дека СДСМ сака да ја федерализира Македонија се најлесен начин за напад со што се одбегнува одговорност, оценуваат аналитичарите. Иако темите за меѓуетничките односи беа заборавени, ВМРО-ДПМНЕ инсистира на тоа дека тие ја бранат унитарноста, иако според аналитичарите никој не ја загрозува, пишува Радио Слободна Европа.

 
СДСМ: Диме Спасов да не мисли дека ќе се спаси ако се крие - ќе одговара за се!
Вести - Политика
Четврток, 03 Ноември 2016 09:22

Спасов мора да се извини и да поднесе оставка, реагира опозицијата.

 
Груевски: Изборите ќе бидат референдум за Македонија
Вести - Политика
Понеделник, 17 Октомври 2016 08:14

Аирлија избори, победуваме. Вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го започна своето обраќање на партискиот собир што се одржа во салата Борис Трајковски. Собирот беше под мотото „Време е за крај на кризата“. Груевски рече дека изборите во декември ќе бидат своевиден реферндум за Македонија.

 
Преодна Влада во петок па избори на 11 декември, потпишаа лидерите на четирите партии
Вести - Политика
Четврток, 01 Септември 2016 07:45

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шеќеринска на својот Фејсбук профил го објави договорот кој го потпишаа лидерите на четирите политички партии.

 
Заев тврди дека Договорот обезбедува услови за фер избори
Вести - Политика
Петок, 22 Јули 2016 16:17

Лидерот на СДСМ Зоран Заев смета дека потпишаниот договор со другите три партии потписнички на Пржинскиот договор е поволен „бидејќи обезбедува чекори за исполнување на минимум двата услови за слободни фер избори – минимум регулација на медиуми и допрочистување на избирачкиот список“, пишува Сакамдакажам.

 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

Страница 1 од 26

 

 



Огласи


rontis_logo.jpg
Четврток, 12 Јануари 2017 19:35
rontis_logo.jpg
Четврток, 12 Јануари 2017 19:32
rontis_logo.jpg
Четврток, 12 Јануари 2017 01:20