Китаровиќ: Балканот воопшто не е приоритет за Трамп
Вести - Свет
Четврток, 12 Јануари 2017 10:13

„Ако САД и ЕУ го изгубат фокусот, има голема веројатност да дојде до уште поголемо компликација во односите меѓу одделни земји и процесот за пристапување кон НАТО и ЕУ на нашите соседи да се забави уште повеќе “.

 
Емотивен проштален говор на Барак Обама
Вести - Свет
Среда, 11 Јануари 2017 11:11

Барак Обама во својот последен претседателски говор ги повика Американците да ги негуваат демократските вредности и да ја отфрлат дискриминацијата, сега кога власта ја презема неговиот наследник Доналд Трамп.

 
Во Албанија официјално регистрирани 60.000 корисници на дрога
Вести - Свет
Среда, 04 Јануари 2017 10:43

Официјалната статистика потврдува дека во Албанија има околу 60.000 корисници на дрога, но според експертите реалната бројка е неколкупати повисока.

 
Приведени 14 лица за нападот во Истанбул
Вести - Свет
Вторник, 03 Јануари 2017 15:01

Турската агенција Анадолија јави дека уште 6 лица биле приведени во врска со нападот во ноќниот клуб Реина за време на прославата на Нова година. Сите приведени кои сега се 14 на број се испратени на сослушување во полицијата во Истанбул. Во нападот загинаа 39 лица, а 69 беа повредени. Агенцијата не соопшти детали за осомничените, ниту каде биле приведени.

 
Русија тагува по жртвите во авионската несреќа
Вести - Свет
Понеделник, 26 Декември 2016 10:24

Претседателот Владимир Путин изрази сочувство на семејствата на жртвите и вети целосна истрага за причинитe на несреќата.

Денес во Русија е ден на жалост. Земјата оддава почит на 92-те жртви во несреќата на рускиот авион Ту-154. Во трагедијата нема преживеани.

 
По пет децении се затвора Црногорска Лотарија
Вести - Свет
Понеделник, 26 Декември 2016 10:15

Лотарија на Црна Гора престанува да приредува игри на среќа на 31 декември оваа година, по 56 години работа, соопшти компанијата.

 
Најмалку 48 новинари убиени во 2016 година при извршување на своите работни задачи
Вести - Свет
Четврток, 22 Декември 2016 10:20

Најмалку 48 новинари се убиени во светот додека ги извршувале работните задачи во 2016 година, соопшти Комитет за заштита на новинарите. Лани бројот на убиени новинари изнесува 72 лица.

 
Силен земјотрес ја погоди Полска
Вести - Свет
Петок, 16 Декември 2016 10:17

Епицентарот на потресот е на 11 километри североисточно од градот Полковице.

 
репортери без граници: Расте бројот на затворени новинари
Вести - Свет
Вторник, 13 Декември 2016 17:23

Организацијата „Репортери без граници“ во својот годишен извештај објави дека 348 новинари и медиумски работници ширум светот се зад решетки, или 6% повеќе од лани. Ситуацијата во Турција е особено аларамантна.

 
Регистрирани два земјотреси во близина на Сплит
Вести - Свет
Петок, 09 Декември 2016 18:14

Два земјотреса од пет и од 5,1 степени според Рихтеровата скала беа регистрирани денеска во подрачјето на Северозападен Балкан.

 
Хашкото обвинителство денеска почнува со завршните зборови во судењето на Ратко Младиќ
Вести - Свет
Понеделник, 05 Декември 2016 09:20

Обвинителството на Хашкиот трибунал денеска го почнува излагањето на завршните зборови во судењето на Ратко Младиќ, обвинет за геноцид, прогон, истребување, убиства, депортации и присилно преселување, како и за злосторства против човештвото, јави Танјуг.

 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

Страница 1 од 159

 

 Огласи


rontis_logo.jpg
Четврток, 12 Јануари 2017 19:35
rontis_logo.jpg
Четврток, 12 Јануари 2017 19:32
rontis_logo.jpg
Четврток, 12 Јануари 2017 01:20