16 јануари е најдепресивен ден во 2017 година
Забава - Инфо
Понеделник, 16 Јануари 2017 13:10

Денешниот ден, 16 јануари 2017, е најдепресивен ден за оваа година, но веројатно и најдепресивниот понеделник кога било, тврди д-р. Клиф Арнал, кој има формула за тврдењето.

 
Германија ќе се бори против лажните вести
Забава - Инфо
Понеделник, 16 Јануари 2017 11:12

Фејсбук најавува дека во следните неколку недели ќе направи платформа на социјалната мрежа во Германија со цел да го намали бројот на лажни вести.

 
Франција одвојува пари за обнова на Ајфеловата кула
Забава - Инфо
Понеделник, 16 Јануари 2017 10:46

Градските власти на Париз соопштија дека во следните 15 години ќе одвојат околу 300 милиони евра за обнова на Ајфеловата кула.

 
Мисла на денот од Агата Кристи
Забава - Инфо
Петок, 13 Јануари 2017 11:06

“Ако ја поставиш главата во устата на лавот, не треба да се жалиш, во случај да еден ден тој ја откине.”

 
Од вселената стигнаа уште шест мистериозни сигнали
Забава - Инфо
Петок, 13 Јануари 2017 10:39

Научниците се уште не знаат за каква астрофизичка појава станува збор, но истакнуваат дека не се работи за дело на вонземјани. Според најновата теорија, необичните флуктуации на светлината се предизвикани од материјата во ѕвездите, која моментно преминува од една во друга фаза.

 
Овие работи не ги правете денеска, на петок 13-ти!
Забава - Инфо
Петок, 13 Јануари 2017 10:28

Петок 13 e, многумина во тоа веруваат, ден кога сигурно ќе ви се случи некоја несреќа! И поради тоа постојат и обичаи кај народот со кои се брка лошата судбина на овој ден.

 
Смартфоните се поопасни отколку што мислиме
Забава - Инфо
Четврток, 12 Јануари 2017 11:32

Повеќето луѓе знаат дека предолгото гледање во смарт уредот е штетно, но новите истражувања покажуваат дека ситуацијата е далеку позагрижувачка, пишува списанието „БМЦ Офтамолоџи“.

 
Одете како пингвин и нема да паднете на мразот (ВИДЕО)
Забава - Инфо
Четврток, 12 Јануари 2017 10:59

Експертите советуваат дека при одење на мраз луѓето треба да се движат како пингвини - бавно, со раширени стапала и со слободни раце.

 
На 105 години: Почина новинарката која прва го објави почетокот на Втората светска војна
Забава - Инфо
Четврток, 12 Јануари 2017 10:24

Британската воена дописничка Клер Холингворт, новинарката која прва објави дека почнала Втората светска војна, починала во Хонгконг, јавија светските медиуми. Таа имаше 105 години.

 
Забава на Финците на мраз (ВИДЕО)
Забава - Занимливости
Среда, 11 Јануари 2017 11:06

Додека екстремните зимски студови не тераат да се криеме на топло еве како инвентивните Скандинавците, кои се навикнати на студовите, уживаат на поларните зимски температури.

 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

Страница 1 од 264

 

 Огласи


rontis_logo.jpg
Четврток, 12 Јануари 2017 19:35
rontis_logo.jpg
Четврток, 12 Јануари 2017 19:32
rontis_logo.jpg
Четврток, 12 Јануари 2017 01:20