книжара антолог 2

09.04.2021

Денеска во Велес, пред платото на Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“, се паркираше првата книжара на тркала „Зборче“ од издавачката куќа „Антолог“. Оваа иновативна идеја има за цел да ги зближи книжевноста и читањето до повеќе читатели во нашата држава.

169347671 1403243086682772 7765538211418863177 n

05.04.2021

Во Галеријата при Домот на култура „Иван Мазов – Климе“ во Кавадарци, во петок, ќе биде отворена самостојна изложба на познатиот македонски ликовен уметник Новица Трајковски од Скопје.

Untitled design

05.04.2021

Локална библиотека „Гоце Делчев“ од Велес одбележувајќи го 2 април – Светскиот ден на литература за деца организираше онлајн поетско читање, изложба на книги за деца и едукативни работилници.

169106365 303303164521548 1656210847852146379 n

05.04.2021

По неколку децениска посветена работа на пишувањето афоризми и сатира, афористичарот Димитар И. Вилазорски одлучи да не биде само член на жири комисија за отценување и доделување на награди, и ја освои првата награда на афористичкото матине. Станува збор за престижна национална награда во овој вид на творештво што годинава организаторот за тема ја избра областа „Правда“. Во силна конкуренција составена од врвни македонски афористички имиња, Вилазорски сепак за добивањето и врачувањето на наградата, што во саботата се случи во излетничкото време „Кај дабот“, во близина на Кочани, рече:

image77

17.03.2021

Велешкиот театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ на прес – конференцијата одржава во Националната „Опера и Балет“ ја претстави програмата за сезона 2021, насловена „Да се почне одново“.

 ликовна колонија во услови на пандемија во неготинскиот музеј

14.11.2020

Деновиве се одржува несекојдневна ликовна изложба во Музејојт на Град Неготино. И во услови на пандемија, во кои се наоѓаме, културата наоѓа начини како да допре до нејзините вљубеници.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

web baner kozuvcanka 300x250 Duma

 
   
   
   
   

Најново