Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

На објавениот конкурс на Интернационалниот стрип фестивал „САЛОН НА СТРИПОТ“ во Белград, ученичката Калина Печевска од Скопје ја освои наградата „МЛАД ЛАВ “ за најдобар учесник во категорија до 15 години а Марија Стојановска,студент од Скопје е добитник на специјална награда од издавачот „СИРИУС ПРОДУКЦИЈА“ од Србија. И неколкумина македонски автори, пред се од помладата генерација, влегоа во изборот на 100 стрипа кои ќе бидат изложени на фестивалот .

Тоа е значаен успех за македонскиот стрип.

- Стрип центарот на Македонија од порано практикува организиран настап на вакви меѓународни конкурси и фестивали,што како пракса почнавме да ја интензивираме и прошируваме.Конкретно, испраќаме стрип дела на лица со кои соработува Стрип центарот на Македонија. Станува збор за млади стрип автори. Но , морам да го истакнам реалниот факт дека македонската стрип сцена недоволно е застапена на вакви настани во странство. Во моментов освен на фестивалите во Лесковац и Призрен,што се ревијална смотра, поискусните стрип автори не се решаваат да ги одмерат силите на бројните други конкурси.Да бидам до крај конкретен. И учеството на конкурсот на салонот во Белград драстично е намалено од нивна страна. Како и да е , ние како македонски стрип центар продолжуваме со активности за афирмирање и јакнење на стрип културата дома, рече проектниот координатор Томе Трајков.

Интернационалниот стрип фестивал „Салон на стрипот“ во Белград, што започна вчера, на 28 Септември и ќе трае до 1 Октомври, го организира Студентскиот културен центар на Белград. Од Стрип Центарот на Македонија најавија дека по учеството на оваа реномирана културна манифестација во соседна Србија дека во сабота, на 30 Септември, ќе земат учество и на стрип изложба со наслов „Во Македонија има стрип автори“ во Крива Паланка, организирана од Градскиот музеј./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.