Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Во рамките на културната вечер ќе бидат проектирани 10 кратки играни филмови изработени од страна на студенти од филмската Академија при Универзитет „Гоце Делчев“ – Штип.

Љубителите на филмот ќе имаат можност да ги проследат филмовите „Уште една шоља кафе“ на Ѓорѓи Лазов, „Инцидент“ на Сара Јазаџиска, „Вистинскиот момент“ на Александар Арсовски, „Среќниот ден на Лаки“ на Викторија Витанова, „Дете“ на Радован Петровиќ, „Болното место на Мара и Жарко“ на Александар Арсовски, „Брат и сестра“ на Тања Симоновска, „Ѕвонче“ на Димитар Јанкоски и „You’ll be a women soon“ на Ѓорѓи Лазов.

Овие филмови обработуваат најразлични теми кои ги среќаваме во нашето секојдневие, дел од ликовите може да ни послужат како пример за потсетување што значи да се биде храбар и дали вреди да се биде дрзок во момент кога треба да се превземе контрола врз сопствениот живот. Со овие филмови ќе се потсетиме на силата на поединецот, на тоа како да се признаат направените грешки, како да осознаеме за изгубеното време и многуте пропуштени прилики. Но на крај ќе се запрашаме што сме сега и што сакаме да бидеме во иднина. 

Во филмовите се појавуваат голем број на актери и актерки меѓу кои: Ирена Илиевска, Жарко Спасовски, Јелена Јованова, Гораст Цветковиќ, Емилија Мицевска, Филип Трајковиќ, Виктор Арев, Иван Дуковски, Весна Димитрова-Бобевски, Слободанка Чичевска, Миле Вретеовски, Владимир Тулиев, Зорица П. Панчиќ, Марија Баркова, Ѓорѓи Јолевски, Викторија Анѓушева, Атанас Тановски, Љубиша Гавровски и многу други.

Студентска филмска ноќ во велешки театар ќе се одржи на 15 мај, вторник, со почеток во 20 часот. Влезот е слободен./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.