Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Издадени се два нови броја на ревијата „Стрип Креатор“ ,како и стрип книгата „Хацон ,Крал Пребонд ,Климент Охридски“од македонскиот доајен Миле Топуз. Споменатите изданија се дел од годишната програма за издаваштво на Министерството за култура.

Ревијата „Стрип Креатор “ е единствено постојано стрип издание кое ги презентира наградените како и подобрите македонски стрипови од последниот 15 Интернационален стрип салон „Велес 2017“. Во оваа ревија свои први стрипови објавија некогаш младите а сега веќе афирмирани стрип автори од нашата земја. Во последните броеви на „Стрип Креатор“ се објавуваат стрипови почнувајќи од ветераните Диме Иванов-Димано ,Тоде Блажевски преку неправедно запоставениот Јорданчо Давидовски и завршувајќи до средношколката Калина Печевска. Исто така , во овие два броја е претставен еден дел од стрипот „Клеопатра“ кој , за жал, не ја доби поддршката од комисиите на Министерството за култура.

Стрип книгата „ Хацон ,Крал Пребонд ,Климент Охридски “од Миле Топуз дава придонес во популаризацијата на македонската историја од средниот век .Со тоа уште еднаш се потврди дека стрипот,како светски позната деветта та уметност може да има голема примена во социјалниот живот, вклучително и во образованието. Затоа јавната поддршка кон стрипот треба да остане на високо ниво, почитувајки ги принципите наведени во Стратегијата за култура на Р.Македонија:деметрополизација ,повеќегодишно искуство и квалитет.

Техничкиот дизајн на овие изданија е на Александар Стеванов. И тој е вклучен во списанието „Стрип Креатор“ преку стрипот „Мачорот што сакаше да биде крал на светот“ во кој коавтор е Катерина Тери Николовска./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.