Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Најпрестижно признание за литературно дело што во државата го додели Фондацијата “Славко Јаневски“ за минатата година му припадна на романот “Одбројување“ на Фросина Пармаковска во издание на Издавачката куќа “Или Или“ од Скопје.

Романот пред љубителите на пишаниот збор во Кавадарци ќе го промовираат новинарот Ѕвездан Георгиевски и писателот Петар Андоновски, кој исто така е добитник на оваа престижна награда за 2015 година. Извадоци ќе чита Мери Каровска а пред публиката ќе говори и авторката Фросина Пармаковска. 

Романот ќе биде во слободна продажба за време на промоцијата кога авторката Фросина Пармаковска ќе потпишува купени примероци од романот.
Промоцијата ќе се одржи во четврток, на 14 јуни, со почеток од 13 часот во Дом на култура “Иван Мазов - Климе“ во Кавадарци./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.