Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Lopusnik1

Со посетата на Лопушник, местото каде што е загинат Кочо Солев Рацин, денеска започна програмата со која Општина Велес ги одбележува јубилејните 55 Рационови средби. Манифестацијата годинава одбележува уште два големи јубилеи поточно 110 години од раѓањето и 75 години од смртта на поетот и револуционер Коста Солев Рацин.

Lopusnik3Делегацијата на Лопушник ја предводеше градоначалникот на Велес, Аце Коцевски а во неа учествуваа ученици кои рецитираа поезија на Рацин, како и граѓани и бизнисмени.

Lopusnik2

Тридневната културно поетска манифестација продолжува утре, четврток 14 јуни во 18 часот кога на Спомен костурницата ќе биде положено свежо цвеќе и добитниците на Рациновото, Почесното Рациново признание и на наградата Антологија на болката ќе засадат млади садници во шумата на Рацин. Петнаесет минути подоцна почит на безвременскиот поет ќе му биде оддадена пред споменикот на плоштадот во центарот на Велес а потоа и пред споменикот во паркот пред Гимназија „Кочо Рацин“. Во холот на театарот „ЈХК Џинот“ со почеток во 19.30 часот ќе се одржи промоцијата на поштенската марка со ликот на Рацин за потоа да биде отворена изложба на портрети на Рацин насликани од академскиот сликар Ангел Петров. Во 20 часот ќе бидат отворени 55 Рацинови средби на кои по одржувањето на Поетскиот митинг концертен настап ќе има Влатко Стефановски.

Racionovi sredbi fin

Во петок, на 15 јуни, со почеток во 11 часот во велешки театар ќе се одржи Меѓународна конференција на тема „Унапредување на статусот и корпусот на македонскиот стандарден јазик, Рацин и Македонскиот јазик“. Посетата на Спомен куќата на Рацин, е закажана за во 19 часот кога ќе биде промовирана книгата „Влогот на Конески во Рацин“, од проф. д-р Вера Стојчевска Антиќ. Еден час подоцна во велешки театар ќе бидат доделени наградите Рациново признание, Почесно Рациново признание и Антологија на болката. Свеченото затворање на 55 „Рацинови средби“ годинава ќе биде со одржување на концерт на групата Љубојна. /У.Ј

 

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.