Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

meksiko fin

Интернационалниот фолклорен фестивал „Велес“ кој годинава одбележа петнаесетгодишен јубилеј ќе остане запаметен по традиционалната гостољубивост на организаторите, по задоволните фолклористи, танцувачи, ансамбли, оркестри и вокални интерпретатори како и по големиот број на граѓани кои во сите четири фестивалски вечери го полнеше амфитеатарот на Младински парк.

KUD fin

Годинава на ИФФ „Велес“ учествуваа над 650 фолклористи, од 12 домашни и 6 странски ансамбли. 

publika fin

Фестивалот го затвори Томе Јаневски, претседател на Организацискиот одбор кој упати благодарност до граѓаните на Велес за нивната гостољубивост, масовното присуство и поддршката на фестивалот.

oro fin

На учесниците на фестивалот им беа доделени благодарници. Фестивалот заврши со изведбата на композицијата „Македонско девојче“ од страна на КУД „Коле Неделковски“ а во орото што се создаде играа домашни и странски играорци.

kocevski fin

ИФФ „Велес“ 2018 го организираат Општина Велес, како основач, и Министерството за култура./У.Ј

 

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.