Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Kruznamasa1 fin

Новина што единствениот фестивал на античка претстава во Македонија ја воведе од годинава се токму кружните маси на кои актерите, драматурзите, режисерите разговараат и ги анализираат прикажаните претстави. Нив треба да ги има секој фестивал, било како и да е профилиран, што тежнее да биде квалитетен и препознатлив. Така смета драматургот на велешки театар Сашо Димоски кои заедно со Организациониот одбор одлучија да ги организираат за прв пат на годинешниот 17 Интернационален фестивал на античка драма „Стоби 2018“.

Saso Dimevski fin

- Треба да ги има на сите фестивали започнувајки на „Војдан Чедродрински“, на кој веќе долго време не се разговара за се што е македонска театарска продукција , па ние на „Стоби“ се обидуваме да го започнеме бидејќи претставите не се само за гледање. За нив мора да се разговара и да се види зошто ние нив ги правиме. Публиката треба да ја слушне и оваа, друга страна, се што се случува во процесот на создавање на театарските претстави пред завесата да се дигне за прв пат. Сметам дека разговорите со уметниците и со авторите на претставите ќе придонесе за поблиско доближување на театарот до публиката и се надевам дека на овие кружни маси ќе имаме публика која ќе се интересира да слушне што авторите и уметниците имаат да кажат за својата уметност, рече Димоски.

Првата кружна маса се одржа, наредната ден, по прикажувањето на премиерата на „Лисистрата“ на велешки театар на ИФАД „Стоби“. Наредната ќе биде посветена на претставата „Јулие Цезар“ на битолски театар. Кружните маси се одржуваат на малата сцена на велешки театар, наредниот ден, по прикажувањето на преставите на фестивалот, со почеток во 12 часот. Публиката е добредојдена./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Duma Sinetta 2019 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.