Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Festival fin

Стрип-центарот на Македонија ,со седиште во Велес, изминатиот викенд на 14 и 15 септември , го промовираше македонскиот стрип на 12-тиот „Новосадски стрип-викенд“.На посебен штанд беа промовирани изданијата „Стрип-креатор“, „Стрип-алманах“, како и авторските стрип-книги издадени од страна на македонскиот стрип-центар.

VaneTrajkov fin

Промоцијата е резултат на континуираната соработка со стрип-чинители од регионот.

Sredba fin

На значајната културна манифестација извршниот директор на македонскиот Стрип центар, Ване Трајков и програмскиот координатор Томе Трајков остварија интензивни контакти со реномирани стрип автори од регионот како што се Бане Керац, Игор Кордеј, Светозар Обрадовиќ Рибиќ, Драган Лазаревиќ, Стеван Субиќ, Леонид Пилиповиќ како и со младата стрип цртачка Ања Тановиќ.

Учеството на „Новосадски стрип-викенд“ овозможи средби и со претставници на други значајни фестивали како што е „Нифест“ од Ниш.

SredbaTomce fin

Во консултациите што биле направени произлегла идеја за формирање и на Асоцијација на стрип фестивали./У.Ј

 

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.