Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Strip2 fin

Стрип Центарот на Македонија, со седиште во Велес пред љубителите на овој вид уметност, во Охрид, Ресен и Струга, ги изложи наградените стрипови од последниот Интернационален стрип салон во Велес како и стрип делата на македонски стрип автори од нивниот повеќегодишен опус.

Во Струга ,како мешано етничка општина , беа претставени и стрип дела од автори од соседна Албанија, со кои СЦМ Велес има остварено плодна соработка.

Стрип караванот започна на 18 октомври кога изложбата во Домот на културата ја разгледаа граѓани на Ресен и продолжи во Охрид со претставување пред тамошната публика во Домот на култура „Григор Прличев“.

Вечерва, 25 октомври, постановките се поставени во Домот на култура „Браќа Миладиновци“ - галерија Вангел Коџоман, пред граѓаните во Охрид.

Strip1 fin

Во исто време постетителите присуствуваат и на промоциите на изданијата на стрип книги и списанија „Креатор“ и „Стрип Алманах“.

Организаторите, исто така, остваруваат и неформална комуникацијаи контакти со заинтересирани таленти и стрип фанови

Според нивните изјави значењето и успесите на традиционалниот стрип салон, вклучувајќи ја и стрип колонијата, интензивната меѓународна соработка, издавањето на списанијата „Стрип Креатор“ и „Стрип Алманах“ како и издавањето на стрип книги се доволен поттик тие да размислуваат и за други проекти за натамошен развој и афирмација на оваа уметност./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.