Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

zlatnaripka fin

На големата сцена во театарот “ЈХК-Џинот” во Велес денеска напладне премиерно биде изведена претставата за деца “Златната рипка”.

Оваа најнова продукција за деца е бајка во стихови, работена според “Сказна за рибарот и рипката” од Александар Сергеевич Пушкин, во превод и драматизација на Слободанка Чичевска, а во режија на Младен Крстевски.

Приказната зборува за рибарот кој фатил „Златна рипка“ и која му ветила дека ќе му исполни било каква желба ако ја ослободи.

Во претставата настапуваат Александар Ѓеоргиев како Рибарот, Слободанка Чичевска како Бабата, Кристина Нацева како Златната рипка и Кирил Гравчев како Раскажувачот.

Премиерната изведба на претставата е со организирана посета на ученици, но и со слободна продажба на билети на билетарницата на театарот./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.