Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

detskiracinovisredbi fin

Велес денеска, вторник 6 ноември и во среда на 7 ноември, ќе биде домаќин на педесет и првата литературно поетска детска манифестација посветена на великанот Коста Солев Рацин. Над 300 ученици и добитници на награди од основните и средните училишта од Велес и Република Македонија ќе бидат учесници на годинешната културна манифестација.

Свеченото отворање е закажано во Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов Џинот со почеток во 12.30 часот.

На литературниот конкурс годинава се пријавија 118 ученици од целата држава. На ликовниот конкурс пристигна 40 творби на ученици.

Органзаторот, Општина Велес во соработка со Клубот на писатели „Коста Солев-Рацин“, очекуваат градот два дена да биде центар на младоста, поезијата и креативноста во чест на Рацин

Детските Рацинови средби ќе завршат на 7 ноември годинава, со промоција на публикацијата „Кочо Рацин живот и дело“ од Павлина Василева и Марин Клифов, во Спомен куќата на Кочо Рацин, во 13 часот.

Публикацијата ќе ја промовира проф. д-р. Васил Тоциновски. /У.Ј

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.