Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Kniga Mihajlovski

Во светската Антологија на научна фантастика, издадена лани , меѓу бројните поети од седумте континенти на земјината топка е објавено творештвото и на македонската научна фантастика. Поточно во неа е објавена втората збирка на научна фантастика „Откривање на постоењето“ на македонскиот автор Љупчо Михајловски. Станува збор за големо признание на македонската научна фантастика и поезија во светски рамки.

Strana1 Mihajlovski

-Тоа всушност е вториот дел од објавената трилогија „Ѕвездена прашина“. Првиот дел е насловен како „Осамениот летач“, вториот „Откривање на постоењето“ и третиот „Смртта на ларвата“. Во него е опишано едно патување на човечкото битие, неговиот развој, од обично земско суштество кое патува во вселенскиот простор каде се претвора во космички ентитет како составен дел на вселената. За да стане таков ентитет е потребно основното чувство а тоа е одговорноста, рече Михајловски.

strana2 MIHAJLOVSKI

Сите три дела на трилогијата се издадени во Македонија . Сега трилогијата ја доживува планетарната прошетка преку објавите во антологии ширум земјината топка. 

Strana3 Mihajlovski

-Објавувањето на дела со научна фантастика во Македонија е пракса да бидат лично финансирани. Сите мои досегашни книги сам ги финансирам затоа што интерес не покажале, барем досега, ни министерството за култура ниту локалната самоуправа. Можам да соопштам дека министерството лани го постигна рекордот со одбивања на моите барања кои се однесуваа на промоции на македонската научна фантастика во Јужна Америка на светскиот поетски фестивал посветен на Пабло Неруда, на мировната конференција во Нигерија, како и за врачувањето на признанието во Индија, додаде Михајловски.

Тој смета дека и на овој начин е забележана македонската научна фантастика во министерството за култура./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.