Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Racinovidobitnici fin

За романот „Припитомување на кучката – раскази за лудилото“ во издание на „ТРИ“ годинешен добитник на Престижното Рациново признание за 2019 година е писателот Венко Андоновски. Вака одлучи , жири комисијата за доделување составена од д-р Мишел Павловски, проф д-р Агим Полоска и м-р Игор Крајчев.

Во име на тричленото жири, одлуката ја образложи Мишел Павловски, кој истакна дека на конкурсот пристигнале книги од 6 автори, а во тесната селекција влегле 3, од кои изборот паднал на збирката „ Припитомување на кучката- раскази за лудилото“, од Венко Андоновски.

-Збирката е ремек дело во современата македонска книжевност. Во неа има и топлина и пародија, истакна претседателот на жирито Мишел Павловски.

Заблагодарувајќи се за наградата, лауреатот Андоновски рече дека и пред 25 години го освоил Рациновото признание за проза, за книгата „ Фрески и гротески“. Но од тогаш до денес, времето е многу забрзано и ги брише моралните вредности.

- За мене Рациновото признание од секогаш било највисоко признание за проза во Република Македонија поради името на Коста Рацин. Името на Рацин е најголема чест што еден прозаист да го додаде до своето име и доколку сум успеал да се доближам до неговите книжевни идеали јас сум презадоволен и од ова место изјавувам дека сум презадоволен и пресрекен, рече лауреатот Андоновски.

ODBORRACINOVISREDBI fin

Организацискиот одбор на меѓународната поетска манифестација „Рацинови средби“ во состав Аце Коцевски како претседател и членовите проф. д-р Људмил Спасов, проф. д-р Кристина Николовска, м-р Гоце Ристовски и м-р Божидар Јовиќ, одлучи почесното Рациново признание за афирмација и популаризација на македонската литература и култура, надвор од границите на Република Северна Македонија годинава да му биде доделено на  Неговата екселенција, проф. д-р Милан Јазбец, поет, писател и Амбасадор на Република Словенија во Република Северна Македонија.

На добитниците наградите ќе им бидат врачени на вториот ден од одржувањето на годинешното 56 издание на „ Рациновите средби, во петок на 7-ми јуни во Велес. Годинешните „Рацинови средби“ се во знакот на јубилејот - 80 години од печатењето и објавувањето на збирката „ Бели мугри“, на Кочо Рацин./У.Ј

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.