Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

STOBI FIN1

Со три премиери на претстави чија вкупна вредност изнесува 3 милиони и 600 илјади денари или за иста продукција еден милион и 600 илјади денари повеќе од лани, уште 3 милиони денари за инвестиции во театарската зграда и 700 илјади денари за организација на Фестивалот на античка драма „Стоби“ влезе тетар „Јордан Хаџи Константинов Џинот“ од Велес во годинешната Програма на Министерството за култура.

Директорот на Театар „Џинот“, режисерот Александар Ивановси, го очекува официјалното решение на министерството по чиј прием соопшти дека ќе ги објави имињата на претставите како и проектите кои се однесуваат на инвестициите со кои ќе се интервенира во театарската зграда.

Според Ивановски велешани годинава ќе уживаат и во античка драма што Интернационалниот фестивал „Стоби“ ќе ги понуди.

Освен финансиската поддршка од министерството и општина Велес, во локалниот буџет, испланира 300 илјади денари за оваа културна манифестација потврди раководителката на секторот за јавни дејности на општина Велес, Верица Тодоровска./У.Ј

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново