Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

24.07.2020

Концерти од забавен и фолклорен карактер, но и на џез и класична музика, промоции на книги, изложби, филмски проекции, мултимедијални проекти, перформанси и други настани се дел од годинешното „Велешко културно лето“.

Културната манифестација ќе започне на 29 јули и ќе трае до 15 август годинава. Во 15 културни настани ќе учествуваат уметници од Велес а ќе има гостување и на уметници од државата.  Сите настани и активности ќе бидат организирани на отворено, согласно објавените протоколи за почитување на препорачаните мерки за заштита и превенција од ширење на Ковид-19. Ги финансира Општина Велес со буџет од 300.000,00 денари.

ПРОГРАМА  НА  „ВЕЛЕШКО КУЛТУРНО ЛЕТО 2020“

29.07.2020 (среда) Јубилеен концерт 25 години АНАБЕЛА Балетско студио „АНАБЕЛА“ Амфитеатар

Младински парк почеток 20:00

01.08.2020 (сабота) Целовечерен концерт на народна староградска и новокомпонирана музика „Македонски ноти“, во чест на 2 Август

Група Соната и Група Виртус Амфитеатар

Младински парк почеток 20:00

02.08.2020 недела Филмска вечер

„Републиката во пламен“ -видео проекција

Амфитеатар Младински парк почеток 20:00

04.08.2020 (вторник) Целовечерен концерт ЕВЕРГРИН поп-рок сцена Тринити бенд и RnB neighbors

Амфитеатар Младински парк почеток 20:00

05.08.2020 (среда) Изложба на фотографии „Велес низ старите фотографии“ Автори Марин Клифов и Павлина Василева
Историјата на Велес низ 158 фотографии од средината на XIX век до ’60 години од XX век

Ликовен салон почеток 19:30

08.08.2020 (сабота)  Целовечерен концерт Џез подиум „Агни Авшар Квинтет “

Амфитеатар Младинскипарк почеток 20:00

11.08.2020 (вторник) Промоција на поезија за возрасни „Во градината има само љубов“ Автор на дело: Филип Димкоски Промотор: Лила Арсова

Парк ООУ „Васил Главинов“  почеток 19:00 

12.08.2020 (среда) Концерт на млади таленти на класична музика „Велешки видрички“ Љубица Малинова ,Дора Пајдакова, Филип Костовски
 Исмаил Дурмишовски и Даниела Теова

Амфитеатар Младински парк почеток  20:00

13.08.2020 (четврток) Јубилејна изложба на дела во мозаична техника (ориз) Снежана Лазарова Луна

Ликовен салон почеток 20:00

15.08.2020 (сабота) Целовечерен концерт на Градски камерен оркестар „Стефан Гајдов“
„Сербез класика“

1.Хајдн - Серенада
2.Бокерини – Менует
3.Хајдн – Детска симфонија
4.Ајде слушај слушај Калеш бре Анѓо - солист Вероника Караколева
5.Момиче мало ѓаволо - солист Вероника Караколева
6.Сербез Донка - солист Вероника Караколева
4.Монти – Чардаш солист
м-р Трајче Малинов пијано проф.Габриела Бачманова
5.Шостакович – Валцер Бр.2
6.Тема од филмот Шиндлерова листа – / Проф. Менка Богоевска Виолина /
7.Гардел – Пор Уна Кабеца / Проф.Габриела Бачманова
8.Астор Пјацола – Обливион солист м-р Трајче Малинов
9.Бете Илин – Македонска Рапсодија- дуо Пијано
м-р Светлана Ташева
м-р Илија Настовски

Амфитеатар Младински парк почеток 20:00

 

 

 

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново