izlozba1

05.04.2021

По повод месецот на шегата, на 01. април во Музејот на град Неготино, како дел од изложбата на карикатури насловена „АПРИЛИЛИИИ“, беа поставени 110 карикатури со тематски прикази од здравство, социјала, политикаa, но и други теми.

Vilazorski fin

29.03.2021

Велешанецот Вилазорски наградата ја освои за сет од десетина афоризми на тема Право и Правда.

155448027 1378769515796796 8774181894265152593 o

22.03.2021

По повод 27 март Светскиот ден на Театарот, во сабота, со почеток од 19:00 часот, театарот при Дом на културата “Иван Мазов - Климе“ Кавадарци, репризно ќе ја изведе претставата “Не се клади на енглези“.

Poeti 1

19.03.2021

Со стихови напишани од перото на поетесите и поетите Лили Арсова, Светлана Далевска, Нада Алексова, Соња Гаврилова, Марина Стојанова, Божидар Јовиќ, Родна Јанчева и Вероника Саздова локалната библиотека „Гоце Делчев“ Велес и Клубот на писатели „Коста Солев Рацин“денеска го одбележаа Светскиот ден на поезијата.

158600325 4419926448071215 7917411219314589410 n

08.03.2021
Во просториите на Локална библиотека „Гоце Делчев“ во Велес, денеска се оддржа промоција на книгата „Неверство“ од авторката Емилија Златкова-Анастасовкса. Оваа книга е во издание на издавачката куќа „Полица“. Поради пандемијата од Ковид-19 промоцијата се одвиваше онлајн преку страницата на локалната библиотека.

kultura

05.03.2021

Во Галеријата при Домот на културата “Иван Мазов - Климе“ Кавадарци, вечерва, ќе биде отворена изложба на дела на познати македонски ликовни уметници кои биле учесници на Ликовната колонија “Караманов 2020“ во Радовиш. Исто така на изложбата ќе бидат изложени и дела од млади творци инаку учесници на колонијата додека настанот со свои творби ќе го збогатат и млади поети од Радовиш.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

web baner kozuvcanka 300x250 Duma

 
   
   
   
   

Најново