Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Македонскиот документарен филм „Со љубов“, промовиран на најпрестижниот фестивал за документарен филм во светот „Хот докс“ во Торонто во Канада, сега ќе се натпреварува за награда на претстојниот 23. „Саревски филмски фестивал“.

Документарецот е всушност приказна за Дионис Пашлаков ,пензиониран професор по биологија од Неготино и во исто време пасиониран љубител на олдтајмери.

Во филмот приказната му е посветена на Неготинецот кој има преку сто стари и дотраени автомобили што не се во функција како и неговата огромна љубов кон нив. За да ја поднови колекцијата тој финансиите ги обезбедува заедно со сопругата Гоца познат слаткар во градот на виното. Со интересни брачни расправии поддржани од саундтрак на „Фолтин“, се гради љубовна приказна на стартувањето на моторите од старите автомобили.

На плацот на старите автомобили Пашлаков всушност им го продолжува векот тогаш кога сите од нив кренале раце.

Филмот ја имаше својата премиера на 2 мај годинава.

Инаку, четиринаесет филма се вклучени во официјалната програма на 23. „Сараевски филмски фестивал“ во категоријата документарци. Македонскиот „Со љубов“ е во режија на Илија Цветковски а продуцент е Атанас Георгиев./Б.Н.Т

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.