Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

PremieraKV fin

Театарот при Домот на културата “Иван Мазов – Климе“ Кавадарци премиерно ќе ја изведе претставата “Пасивно пушење“, по текст на Небојша Рончевиќ и во режија на Јордан Витанов од Велес, како гостин.

Станува збор за комедија која ги третира парадоксите кои Европа ги има кон имигрантите. Инаку текстот ја имаше својата праизведба во театар „Звездара“ во Белград додека во Македонија првата изведба ја има токму на сцената на кавадаречкиот Дом на култура.

Во претставата настапуваат актерите: Диме Коцевски, Видан Станоев, Љупчо Настов, Коле Колев, Валентина Ѓорѓиова и Диме Боцев.

Преводот на македонски јазик и адаптацијата на текстот е на режисерот на велешки театар, Ненад Витанов, сценографија на Валентин Светозарев, костимографија на Јордан Витанов а изборот на музика е на Марјан Тодоровски.

Премиерата ќе се одржи во четврток, на 21 јуни 2018, со почеток од 20 часот/У.Ј

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.