Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Pajdakovabalerina fin

Со соло настап, варијација на класичениот балет „Есмералда“ балерината Дора Пајдакова на Балетското студио „Анабела“ го отвори овогодишниот Новогодишно - Божиќен концерт во Велес.

Balerini fin

balerini1 fin

Balerink fin

Таа не беше единствената од ова балетско студио што настапи на сцената во големата сала на Општина Велес. Со уште неколку кореографии, на кореографката Цеца Пајдакова, настапија балерините на „Анабела“ кои во студената јануарска вечер им ги стоплија срцата на присутнитните сограѓани. Со првата, балерините ги вратија во детството преку мелодијата на добро познатата „Божиќна песна“ и добија долг аплауз додека со втората изведба на „Валцер на замрзнатите цветови“ ги освоија сите присутни.

Publika fin

Во вториот дел на концертот публиката со задоволство уживаше во изведбите на хористките на детскиот хор „Свети Кирил и Методиј“, под диригенство на професор Веселинка Маџарова. Во првиот дел хористките ги изведоа народната Божиќна песна „Вечниот бог“, „Днева Дњес“ од Александар Касталски, „Тивка ноќ“ од Франц Грубер како и „Pie Jesu“ од Ендру Лијд Вебер со солистите Јелена Илиќ и Катерина Вишинова во пијано придружба на Габриела Бачманова.

Horistki fin

Потоа хористките изведоа новогодишни и божиќни песни омилени во неколку европски држави, дел од нив традиционални и многу познати меѓу луѓето како и македонската народна Божиќна песна „Небо и земја“ за да завршат со сплет на Божиќни песни. За одличните изведби хористките и диригентката Маџарова беа наградени со долги аплаузи. 

Publikastoi fin

SCENAsositezaedno fin

Балетското студио „Анабела“, поточно кореографката Цеца Пајдакова и детскиот хор „Свети Кирил и Методиј“, за постигнатите досегашни резултати што ги сочинуваат бројни настапи, натпревари и освоени златни и сребрени медали или први и втори места како на домашни така и натпревари во странство, се добитници на високото општинско признание Спомен плакета „9-ти Ноември“ за 2019 година./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

 
   
   
   
   

Најново