Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Anabela fin

30.07.2020

Kонцертoт на балетското студио од Велес се одржа во амфитеатарот на Младинскиот парк, вчера вечер. Балерините изведоа повеќе кореографии со кои настапувале на домашни и странски натпревари и го промовирале родниот град. Тие и синоќа ја воодушевија публиката која дојде на културниот настан во ограничен број, поради актуелната ситуацијата со Ковид-19.

anabela2

Вработени во Општина Велес при влез во амфитеатарот мереа температура на сите посетители. Амфитеатарот има одбележани места за седење со што се почитуваат здравствените протоколи и мерки за заштита како и за превенција од коронавирусот.

anabela1

Со јубилејниот концерт на „Анабела“ во Велес започна културното лето „ВелеСOOLтУра – Латитуда 41’ / Лонгитуда 21’”. Во рамките на оваа културна манифестација ќе се реализираат повеќе концерти од забавен и фолклорен карактер, но и на џез и класична музика, промоции на книги, изложби, филмски проекции, мултимедијални проекти, перформанси и друго, со уметници од градот и државата.

anabela3

Организаторот, Општина Велес финансиски ја поддржа културната манифестација со 300.000,00 денари од Програмата за култура и меѓународна соработка за 2020 година./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново