besopasni fin

“Безопасни“ се Виктор Кимов, гитара/вокал, Дејан Митрев, бас гитара/вокал и Манче Мешков, тапани/вокал. Тоа се стари добро познати имиња на кавадаречката и македонската рок сцена. Љубителите на овој музички жанр ги препознаваат по долгогодишната „добра свирка“ во најдобрите кавадаречки рок бендови, како и по неколкуте издадени албуми поединечно, со други бендови, но и повеќе настапи на врвни балкански рок фестивали.

 

cveke fin

На поетско музичката манифестација “За жената со почит“ посветена на празникот “8 Март“ ќе учествуваат млади актери од Театарот при Домот на културата “Иван Мазов - Климе“ под менторство на Микица Илова и ученици од ОМБУ “Лазо Мицев Рале“ од класата на професорката Весна Павлова.

IzlozbaKVSimona fin

Самостојната изложба на ликовната уметница Симона Манчева од Кавадарци е насловена како “Сопство“. Симона Манчева е родена 1989 во Кавадарци. Уметничката е дипломец на Факултетот за ликовни уметности во Скопје во 2011 година и магистрант во 2013 година на одделот сликарство.

dedoivnuk fin

Вечерва среда, 19 февруари 2020, со почеток од 19 часот, во Дом на култура “Иван Мазов - Климе“ Кавадарци се оддржува проекција на еден од најновите македонски играни филмови “Дедо и внук“
Во филмот улогите ги толкуваат: Салаетин Билал, Дејан Лилиќ и Даниела Иваноска. Режијата е на Илија Пиперкоски.

Promocija3

Рефлексивна поезија што произлегува од сите пет сетила кои се вклопени синестетички, но и во исто време, будничка поезија нешто што денеска ни е особено неопходно во ова наше време содржи книгата „Мисловна вртелешка“ со поднаслов “Будилка на сетилата“ на велешанката Светлана Босилкова Далевска. Во исто време таа содржи и будничка поезија нешто што денеска ни е особено потребно во ова наше време.

pokanazacalgja fn

Македонската чалгија е вкоренета во музичкиот код на многу генерации. Оваа музика претставува основа и структура за многу современи музички форми и исто така претставува карактеристичен феномен што го спојува фолклорот со наследството на музичката традиција на Истанбул, т.е. со византиската црковна музика и со класичната отоманска во еднo, кореспондирајќи со осмогласието и макамскиот систем.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново