kinoodavtomobil fin

10.08.2020

Поради лошите временски услови, тимот на Drive-In Cinema „ЕВЕНТИВЕ“ ДОО мораше да го одложи настанот Drive In Cinema #3 за 15 август, сабота. Тоа значи дека проектот “Летното кино од автомобил“ во Велес продолжува на друга и многу поголема локација, поточно на паркингот на фабриката „Smelt-Ing“ на паркингот до бензиска пумпа на ОКТА и спроти објектот на Авто мото сојузот на Македонија во Велес соопштија организаторите.

teatar sestriteprozorovi fin

04.08.2020

Претставата „Сестрите Прозорови“, продукција на Народниот Театар Јордан Хаџи Константинов-Џинот од Велес ќе биде изведена на фестивалот „Охридско лето“ на 05.8.2020 во предворјето на црквата Света Софија, со почеток од 21:00 часот, со што ќе биде отворена драмската програма на овогодинешното издание на фестивалот.

Kinona otvoreno MelGibson

25.07.2020

На паркингот пред маркетот „Кит Го“ нова филмска проекција што посетителите ќе можат да ја следат од своите автомобили. Киното на отворено, во недела на 26 јули, ќе ја реализира проекцијата на трилер акцијата „Заштитник“ со Мел Гибсон во главна улога. Присутните филмот ќе го следат на големо платно додека звукот ќе го слушаат на радио приемниците во своите автомобили.

24.07.2020

Концерти од забавен и фолклорен карактер, но и на џез и класична музика, промоции на книги, изложби, филмски проекции, мултимедијални проекти, перформанси и други настани се дел од годинешното „Велешко културно лето“.

Foto Stripkreator fin

09.07.2020

Освен неодамна споменатите,единственото стрип граѓанско здружение, поточно Центарот публикуваше нови стрип изданија.

biibliotekaVeles fin

7.07.2020

Читателите на книги ќе можат да ја посетат Локалната библиотека „Гоце Делчев” додека за посетители се отворени и вратите на Народен музеј – Велес веќе можат да ги посетуваат овие две културни институции во градот кои започнаа да работат со задолжително почитување на протокол за заштита од Ковид-19.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

web baner kozuvcanka 300x250 Duma

 
   
   
   
   

Најново