odbrojuvanje

Семејна драма од современото скопско секојдневие опишана во романот „Одбројување“ на Фросина Пармаковска, добитник на наградата „роман на годината што ја доделува фондацијата „Славко Јаневски“ денеска беше промовиран во Кавадарци.

strippriznanie fin

Годинава добитник на престижното признание за развој и афирмација на стрипот во Македонија е Игор Стевковски Стевац .Ова признание го доделува Стрип центарот на Македонија,со седиште во Велес, а го носи името на прерано починатиот бард на македонскиот стрип Љупчо Филипов.

Lopusnik1

Со посетата на Лопушник, местото каде што е загинат Кочо Солев Рацин, денеска започна програмата со која Општина Велес ги одбележува јубилејните 55 Рационови средби. Манифестацијата годинава одбележува уште два големи јубилеи поточно 110 години од раѓањето и 75 години од смртта на поетот и револуционер Коста Солев Рацин.

stanojoski fin

Игор Станојоски за романот „Диссомнии“ во издание на „Антолог“ е добитник на наградата „Рациново признание“ за 2018 година. Одлуката била донесена едногласно од жирито – Луан Старова (претседател) и Венко Андоновски и Христо Петревски (членови). „Почесно Рациново признание“ годинава ќе добијат Дијана Влатковиќ и Борјана Прошев-Оливер од Хрватска за Хрватско-македонскиот речник.

Најпрестижно признание за литературно дело што во државата го додели Фондацијата “Славко Јаневски“ за минатата година му припадна на романот “Одбројување“ на Фросина Пармаковска во издание на Издавачката куќа “Или Или“ од Скопје.

Во Галеријата при Домот на културата “Иван Мазов - Климе“ во Кавадарци, вечерва, ќе биде отворена изложба на ликовната уметничка Илина Арсова, насловена како “Спам“.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново