Имајки го во предвид објавениот текст на веб порталот Дума.мк со наслов „ Крстевски: „ФАД Стоби 2018 ќе се одржи и ич не ме интересира што министерството не дава пари оти сум убеден дека велешани на 22 јули пешки ќе дојдат во Стоби и ќе им прикажеме премиера“ сакам да дадам дообјаснување.

Директорот на велешки театар е фрапиран од одлуката на министерството за култура во 2018 година да не го финансира Фестивалот на античка драма „Стоби 2018“. Но, тој е убеден дека вгодина љубителите на антички театар ќе седат во реконструираниот антички театар и ќе уживаат во театарските престави под отворено небо.

Уметникот Александар Јовановски Мијак деновиве патува за Париз.

По подолго време велешки Театар подготви претстава за деца. Тоа е „Волшебникот од Оз“ базирана врз ликовите од детската книга „Прекрасниот волшебник од Оз" на Л. Френк Баум, според која е направен и светски познатиот филмски мјузикл во 1939 година. Претставата ја раскажува авантурата на девојчето Дороти кое од својот роден Канзас залутува во волшебната земја од приказните наречена Оз. Сакајќи да се врати дома, по патот што води до големиот волшебник, Дороти ги запознава своите идни пријатели страшилото, лимениот дрвосечач и лавот. Заедно со нив успева да ги совлада сите пречки поставени од лошата вештерка од Запад. „Волшебникот од Оз“ е претстава за универзалните човечки особини, како што се мудроста, способноста да се сака и храброста.

Археолозите од Народниот музеј од Велес, во текот на октомври годинава, работеа на истражување на локалитетот Кале, кај езерото „Младост“, недалеку од селото Отовица. Според раководителот на проектот д-р Анита Василкова Мидоска основната идеја и цел на овие истражувања била да се утврди обемот на населбата, нејзината стратиграфија и хронологија на егзистирање.

Во рамки на традиционалната манифестација „Кавадаречка културна есен“ , синоќа, понеделник 30 октомври, во кавадаречката библиотека „Феткин“ по единаесетти пат беше отворен Саем на книгата.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново