gradonacalnikVelkovski fin

18.08.2020

Во организација на Домот на култура “Крсте Мисирков” Свети Николе и општина Свети Николе започна 15-та по ред “Ѓуришка ликовна колонија 2020”.

izlozbaMartinaKV fin

14.08.2020

Во Галеријата при Домот на културата “Иван Мазов - Климе“ Кавадарци, вечерва, 14 август, ќе биде отворена изложба на Мартина Хаџи - Тоневска.

kinoodavtomobil fin

10.08.2020

Поради лошите временски услови, тимот на Drive-In Cinema „ЕВЕНТИВЕ“ ДОО мораше да го одложи настанот Drive In Cinema #3 за 15 август, сабота. Тоа значи дека проектот “Летното кино од автомобил“ во Велес продолжува на друга и многу поголема локација, поточно на паркингот на фабриката „Smelt-Ing“ на паркингот до бензиска пумпа на ОКТА и спроти објектот на Авто мото сојузот на Македонија во Велес соопштија организаторите.

teatar sestriteprozorovi fin

04.08.2020

Претставата „Сестрите Прозорови“, продукција на Народниот Театар Јордан Хаџи Константинов-Џинот од Велес ќе биде изведена на фестивалот „Охридско лето“ на 05.8.2020 во предворјето на црквата Света Софија, со почеток од 21:00 часот, со што ќе биде отворена драмската програма на овогодинешното издание на фестивалот.

Kinona otvoreno MelGibson

25.07.2020

На паркингот пред маркетот „Кит Го“ нова филмска проекција што посетителите ќе можат да ја следат од своите автомобили. Киното на отворено, во недела на 26 јули, ќе ја реализира проекцијата на трилер акцијата „Заштитник“ со Мел Гибсон во главна улога. Присутните филмот ќе го следат на големо платно додека звукот ќе го слушаат на радио приемниците во своите автомобили.

24.07.2020

Концерти од забавен и фолклорен карактер, но и на џез и класична музика, промоции на книги, изложби, филмски проекции, мултимедијални проекти, перформанси и други настани се дел од годинешното „Велешко културно лето“.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново