TomeJanevski fin

Фестивалот ќе започне во среда, на 4 јули со дефиле од пред Средношколскиот дом„Лазар Лазаревски“ низ централните градски улици до амфитеатарот на Младински парк. Дефилето ќе го предводат мажуретки од Скопје и од Велес. Во поворката ќе учествуваат учесниците на ансамблите, културно уметничките друштва, оркестрите, пејачките групи и вокалните интерпретатори на годинешното фестивалско издание. Сите тие заедно ќе тргнат од пред ученичкиот дом во 19 часот и во Младински парк ќе стигнат во 20.15 часот за кога е закажан почетокот поточно свеченото отворање на јубилејниот МФФ „Велес 2018“.

Prva fin

На Малата сцена на Театар „Јордан Х.К-Џинот“, Велес во недела, на 1-ви јули во почеток во 20 часот ќе биде изведен мултимедијалниот перформанс „Р’тулци“ на Инкубатор лабораториите од платформата за развој на современата младинска уметничка сцена.

Postenska marka fin

Годинава кога родниот град Велес ги одбележува трите јубилеи поврзани со творештвото и делото на великанот 110- години од раѓањето, 75 години од смртта и 55 Рацинови средби, Македонски пошти издаде марка со ликот на Кочо Солев Рацин. Поштенската марка беше промовирана синоќа, на првиот ден од јубилејните средби. Пред присутните граѓани, поети и писатели, почитувачи на ликот и делото на поетот, претставници на Македонската академија на науки и уметности, на Друштвото на писатели на Македонија, вработени во Македонска пошта, во општина Велес марката ја промовираше директорот на ИТ секторот во ЈП Македонски пошти,Данчо Стојановски.

odbrojuvanje

Семејна драма од современото скопско секојдневие опишана во романот „Одбројување“ на Фросина Пармаковска, добитник на наградата „роман на годината што ја доделува фондацијата „Славко Јаневски“ денеска беше промовиран во Кавадарци.

strippriznanie fin

Годинава добитник на престижното признание за развој и афирмација на стрипот во Македонија е Игор Стевковски Стевац .Ова признание го доделува Стрип центарот на Македонија,со седиште во Велес, а го носи името на прерано починатиот бард на македонскиот стрип Љупчо Филипов.

Lopusnik1

Со посетата на Лопушник, местото каде што е загинат Кочо Солев Рацин, денеска започна програмата со која Општина Велес ги одбележува јубилејните 55 Рационови средби. Манифестацијата годинава одбележува уште два големи јубилеи поточно 110 години од раѓањето и 75 години од смртта на поетот и револуционер Коста Солев Рацин.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.