stanojoski fin

Игор Станојоски за романот „Диссомнии“ во издание на „Антолог“ е добитник на наградата „Рациново признание“ за 2018 година. Одлуката била донесена едногласно од жирито – Луан Старова (претседател) и Венко Андоновски и Христо Петревски (членови). „Почесно Рациново признание“ годинава ќе добијат Дијана Влатковиќ и Борјана Прошев-Оливер од Хрватска за Хрватско-македонскиот речник.

Најпрестижно признание за литературно дело што во државата го додели Фондацијата “Славко Јаневски“ за минатата година му припадна на романот “Одбројување“ на Фросина Пармаковска во издание на Издавачката куќа “Или Или“ од Скопје.

Во Галеријата при Домот на културата “Иван Мазов - Климе“ во Кавадарци, вечерва, ќе биде отворена изложба на ликовната уметничка Илина Арсова, насловена како “Спам“.

Вeчерва во Галерија на Дом на култура “Иван Мазов - Климе“ во Кавадарци, ќе се одржи промоција на пет дела од стрип едицијата “Лифт“, на издавачката куќа „Темплум“ од Скопје.

Издадени се два нови броја на ревијата „Стрип Креатор“ ,како и стрип книгата „Хацон ,Крал Пребонд ,Климент Охридски“од македонскиот доајен Миле Топуз. Споменатите изданија се дел од годишната програма за издаваштво на Министерството за култура.

Во над 160 создадени уметнички дела, учениците од гимназијата „Кочо Рацин“, ги искажаа доживување на просторот и времето како и љубовта кон природата, животот и вселената. Младите уметници користеа повеќе ликовни техники како темпера, акварел, графика и друго. Тие се ученици во прва, втора и трета година кои поседуваат талент за уметност. Делата ги создаваа под менторство на својот професор по ликовна уметност професорот Крсте Шупев.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.