Dolgirid fin

25.10.2020

Двајца полесно повредени патници,во две возила, учествувале во сообраќајна незгода утринава на регионалниот пат Велес – Чашка кај исклучувањето кон село Војница. Првиот повреден Т.А роден 1976 година кој се здобил со површинска повреда на главата, врат и лева рака додека вториот повреден е Д.С роден 1981 година со површинска повреда на граден кош и површинска повреда на главата.

Policijaveles fin

24.10.2020

Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за општ и насилен криминал во соработка со СВР Велес вчера по наредба на судија на претходна постапка на Основен суд Велес извршиле претрес во домот на Ѓ.П. во село Ореше, велешко, поради сомнение за извршени три кривични дела.

OsnovensudPrilep fin

28.09.2020

Министерството за внатрешни работи соопшти дека ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп привело и поднело кривична пријава против 10 лица: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43), С.М.(57), Ѓ.А.(21), Р.В.(30), Е.В.(29), И.В.(52), сите од Прилеп, поради основано сомнение за сторено кривично дело „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“.

Тие се дел од групата од 25 дрвокрадци кои нападнаа и тепаа петмина полицајци во атарот на село Степанци, Општина Чашка. Полицајците ги открија при нелегална сеча на дрва и се обидоа да ги запленат возилата, дрвата и алатот употребен при сечата.

Според МВР, полициски службеници од Полициско одделение Чашка, вршеле службени дејствија на стариот пат Прилеп –Велес кога сопреле за проверка три патнички моторни возила, без регистарски ознаки, при што едното возило избегало. Останатите две возила биле натоварени со огревни букови дрва, кои од страна на полициските службеници биле одземени. Притоа наишла поголема група граѓани, меѓу кои и десетте пријавени лица, кои почнале агресивно да се однесуваат и игнорирајќи ги усните наредби, со тврди предмети ги искршиле стаклата од полициското службено возило. Првопријавениот со тврд предмет го нападнал полицискиот службеник Д.Ц., а потоа останатите пријавени ги нападнале неговите колеги, по што полициските службеници испукале неколку предупредувачки истрели во воздух и пријавените се повлекле, пишува во соопштението на МВР.

Судот во Прилеп го прифати предлогот на обвинителството и определи 30 дневен притвор за десетe дрвокрадци на возраст од 21 до 57 години, сите од Прилеп./У.Ј

policiskastanicaKavadarci fin

24.09.2020
Со дрвени палки, групата дрвокрадци, ги тепала полицајците кои ги пресретнале и се обиделе да ги легитимираат. Од здобиените удари двајца од вкупно петмината полицајци се потешко повредени.

pecurkite fin

07.09.2020

Деведесет годишниот Б.А од Скопје се изгубил во саботата на 5 септември додека берел печурки во атарот на село Црешнево. Тој залутал по планината кон селото Богомила.

soobrakajkaGolozinci fin

14.08.2020

Две возрасни лица со две малолетни деца во првиот и три возрасни лица во вториот автомобил се поведени доцна попладнево во сообраќајна незгода што се случила на регионалниот пат Чашка – село Голозинци.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

KOZUVCANKA 2021 01

 
   
   
   
   

Најново