Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

goratsumitenaazot fin

Стотици хектари со насади на високо квалитетна шума горат во општина Чашка. Огнот, изминатиов викенд, избувнал на три локации. Првиот шумски пожар се појавил во атарот на селата Габровник и Мокрени, вториот кај Ореше и третиот од страната на селата Богомила, Црешнево и Капиново. Пожарите се запалени во исто време, изминатиот викенд, вели за Дума.мк директорката на Шумско стопанство „Бабуна“, Љубинка Попова.

- Цел викенд шумарските работници заедно со пожарникарите на Територијалната противпожарна единица на Велес се борат со огнот. Успеваат да го локализираат но повторно се појавува. Таму, во Азот, состојбата е страотна и загрижувачка затоа што горат комплекси на висококвалитетно дабово и буково огревно дрво. Пожарот е префрлен и кон Македонски брод и кон Прилеп. Чинам дека е проширен се до границата на државата. Не станува збор за ненамерни пожари туку напротив се сомневам дека причината е човечки фактор, рече Попова.

Повторно побарана е помош и од Дирекцијата за заштитата и спасување за гаснење на огнот од воздух, од авиони, како што тоа го сторија и при гаснењето на пожарот кај велешкото село Караслари

LjubinkaPopova fin

Љубинка Попова, директор на ШС „Бабуна“

Справувањето со пожарите и нивното гаснење целосно ја блокираа работата на велешката подружница на ЈП „Македонски шуми“. Сите шумарски работници се ставени во функција на гаснење на огнот. Тие се пријавени во СВР Велес. Ќе се трага по потпалувачите.

Од ШС „Бабуна “ апелираат да не се палат стрништа и граѓаните да внимаваат како се движат низ шумските предели бидејќи случајно фрлено догорче од цигара и други запаливи матријали предизвикаат голема материјална штета и огромни напори на вработените кои ја штитат шумата со половични резултати.Бараат помош и од граѓаните кои веднаш штом забележат оган истиот да го пријават на добро познатите телефонски броеви, во пожарна на 193 како и во полициската станица во Велес на 192./У.Ј

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.