Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

karta fin

Во раните утрински часови, на 13 јуни, поточно од 06.00 часот до 07.00 часот на територијата на Општина Чашка, со широкопојасен инсектицид одобрен од Бирото за лекови, ќе се врши прва дезинсекција на населените места и јавни површини на подрачјето на општината за 2019 година. 

„ Со Авиотретманот ќе бидат опфатени следните населени места: Населба Чашка, низводно на река Тополка,населени места Лисиче и Еловец (оризови насади) -низводно на река Тополка, населено место Раковец (општинска депонија), населени место Отиштино и Бањица, населено место Богомила , низводно на река Бабуна, населено место Согле, низводно на река Бабуна, населено место Теово, низводно на река Бабуна, населено место населба Оморани, низводно на река Бабуна, населено место Мартолци, низводно на река Бабуна, населено место Извор , низводно на река Изворчица, населено место Мелница, низводно на река Мелница, населено место Лисиче, низводно на река Тополка. Општината ги известува пчеларите во времето на прскање и 3 до 4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши прскањето врз безбедноста на пчелните семејства,“ пишува во соопштението на општината.

Во случај на променети временски услови,врнежи или ветер, прскањето ќе биде одложено за наредниот ден во истиот временски период./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

 
   
   
   
   

Најново