patarina 10 1068x801

18.01.2021

На автопатот Демир Капија-Неготино, вчера, на 17.01.2021 во 13.20 часот, кај наплатната станица Демир Капија, товарно возило удрило во кабина за наплата на патарина, по што истото го напуштило местото на незгодата.

104198353 118823686521187 5557961775563738108 o

11.01.2021

На 08.01.2021 год. во 20.30 часот К.К. (32), во ОВР – Неготино пријавил дека во куќата на неговиот вујко во Демир Капија на ул.„Партизанска“ по кратка расправија настанала тепачка помеѓу него и Г.Ѓ.(52) од една страна и Л.Ѓ.(25) и А.Н.(28) од друга страна. За ова денеска информираше портпаролот на СВР Велес, Верољуб Додевски.

reka

28.12.2020

Утрово е пронајдено  телото на мажот што вчера исчезна во Дренска река, демиркаписко, за редакцијата на Дума.мк потврди, портпаролот на СВР- Велес, Верољуб Додевски. Тој рече дека полицијата заедно со Јавен обвинител, во моментов вршат увид на местото на настанот.

kola

27.12.2020

Во ОВР - Неготино вечерва е пријавено дека маж исчезнал додека со џип се обидувал да помине надојдена река во демиркаписко Дрен, а по него во моментов трагаат над 20 полициски службеници, потврди за редакцијата на Дума.мк, Верољуб Додевски, портпарол на СВР-Велес.

Opshtina Demir Kapija1

19.11.2020

Со оглед на секојдневниот раст на позитивни лица на корона вирус во Општина Демир Капија како и на територија на целата држава, кризниот штаб на Општина Демир Капија на состанокот кој се одржа вчера донесе неколку заклучоци. Кризниот штаб ја задолжи општинската администрација, ЈКП Бошава, а упати и апел до граѓаните со цел почитување на превентивните мерки за заштита и спречување на ширење на вирусот.

На состанокот беа донесени следните заклучоци:

- Од страна на општинската администрација ќе биде одредено лице кое во соработка со санитарните инспектори ќе изготвуваат и доставуваат решенија за изолација на позитивни лица или лица кои биле во контакт со заразени од корона вирус;

- По еден службеник од општинската администрација и од МВР ќе вршат дневни проверки на лицата кои имаат добиено решенија за изолација;

- Општина Демир Капија во соработка со ЈКП Бошава ќе врши дезинфекција на сите улици и јавни површини низ Демир Капија и околните населени места.

Исто така се препорачува да се почитуваат сите мерки за заштита препорачани од Министерството за здравство како задолжително носење заштитна маска, држење растојание и забрането групирање на повеќе од четири лица.

Кризниот штаб упати апел до сите граѓани кои имаат некои од симптомите на корона вирусот (покачена телесна температура, главоболка, сува кашлица, отежнато дишење) веднаш да се јават кај своите матични лекари и да се воздржат од излегување надвор и контактирање со други лица.

Во прилог се истакнати телефонските броеви на лицата од Кризниот штаб кои граѓаните може да ги контактираат доколку имаат некое прашање или потреба:

-Живко Шипинковски-075/647-677 и 072/269-905;

-Спасе Симонов-072/269-977;

-Даниела Трајкова-072/269-772.

Мите Јаначков

policiskokombe fin

9.10.2020

Случката во Полициска станица Неготино ја пријавила мајката на малолетничката, вчера попладне, околу 17 часот.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

NOVOGODISENBANERSINALCO

 
   
   
   
   

Најново