Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

На централниот плоштад во Градско општината пред девет години му подигна спомен обележје на дваесет и двегодишниот сограѓанин Златко Владов, загинат припадник на Армијата во виорот на војната на поранешните простори на СФРЈ. Владов загина на 17 август 1991 година крај местото Купрес во Босна и Херцеговина. Со одлука на Општината и плоштадот го носи неговото име, Златко Владов. Таму секоја година на 16 декември, денот на Општина Градско, традиционално се положува свежо цвеќе и се оддава почит на загинатото младо момче.

Така беше и денеска. Во присуство на таткото на Златко Владов, Лазар неговата сестра Виолета и внукот Христијан Бошкови, Општината потсети на трагичниот настан и посака никогаш повеќе да не се случуваат војни и да не гинат нејзини синови.

На спомен обележјето денеска семејството прво положи свежо цвеќе заедно со секретаркот на Боречката организација во Градско, Вера Кришан. Додека се крстеше и го милуваше спомен обележјето од очите на таткото на Златко, Лазар Владов течеа солзи.

- Никогаш и никому да не се повтори загуба каква што јас сеуште не можам да ја преболам, беа единствените зборови на Лазар.

На спомен обележјето со свежо цвеќе и поклонување почит оддаде и делегацијата на Општина Градско, предводена од Градоначалникот Роберт Бешовски./У.Ј

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.