Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

klepa fin

Eднодневно традиционално зимско искачување на врвот Клепа, со надморска висина од 1150 метри, се организира на 10 февруари, во недела, годинава. Целта на искачувањето е да се промовира врвот Клепа, да се поттикне населението во реонот за движење низ планина како и да се манифестира соработка помеѓу планинарските клубови и друштва.

Организатори на искачувањето се Општина Градско, Општина Росоман заедно со ЕГ „Грин Пауер“ и Планинарски предизвик „12 врвови„.

Стартот за учесниците од општина Градско е во 9.00 часот кај брана на Подлешко езеро каде што ќе се чека групата што ќе дојде од правец на селото Сирково додека заедничкото искачување на врвот Клепа за турата од село Сирково започнува во во 7.00 часот од центар на село Сирково.
Патеката на искачувањето започнува по срт со благо искачување се до вештачкото Подлешко езеро од каде продолжува по срт до врвот Клепа.
За оние кои не ќе можат да продолжат до врв, ќе биде обезбеден превоз од Подлес до манастир Св. Архангел.

-Целта на искачувањето е во манастирот „Свети Архангел“ кој се наоѓа на надморска висина од 410 метри и помеѓу селата Горно и Долно Чичево. Должина на патеката изнесува 18 км во двата правци што се очекува да се испешачи за околу 7 часа. Тежината на искачувањето е средна додека висинската разликаизнесува 880 метри. Задолжително е носење на 2 литри вода, повеќеслоеста облека, водоотпорна јакна (кабаница), разгазени зимски чевли, планинарски стапчиња, гамашни, шал, капа, ракавици, топли напитоци, челна ламба, два пара чорапи, наочари за сонце , рекоа организаторите на планинарското искачување.

Градоначалниците на општините Градско и Росоман за сите учесници во искачувањето ќе обезбедат бесплатен ручек, пијалок и десерт во конаците на манастирот Св. Архангел Михаил во близина на село Горно Чичево./У.Ј

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.