Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

gradinka Gradsko

Градинката во Градско сега располага со повеќе простории. Таму беа изградени занимална, канцеларија за персоналот и трепезарија. Со оваа доградба се ствараат услови за прием на нови дечиња, вели градоначалникот Роберт Бешовски. Денеска во посета на општината беше амбасадорот на Полска Војциех Тицињски. Амбасадата додели грант за опремување на градинката.

beshovskiiambasadorotnaPolska fin

„ Општина Градско пред една година отпочна со реализација на стратегијата за подобрување  на условите за работи и претстој на децата и вработените во градинката „Кокичиња“. Со првиот дел опфативме нова доградба на градинката,  со што добивме 150 м нова површина, нова занимална трепезарија и канцеларија за вработените. Вториот дел опфати реконструцкија на стариот дел со кој што напрвивме внатрешно уредување, промена на покривната конструкција и уредување на кујната“ инфомрира градоначалникот на Градско, Роберт Бешовски.

Тој најави дека со министерството за труд и социјална политика прават напори градинката да стане посебен правен субјект и да продолжи да работи во склоп на општината, а не како досега во рамки на велешката градинка „Димче Мирчев“.

beshovskivogradinka fin

Градинката ја посети амбасадорот на Полска Војциех Тицињски, кој искажа задоволство од одличната соработка која ја имаат Македонија и Полска, а посебно рече дека е горд што нивната амбасада додели грант за помош на најмладите.

„Помошта за малите деца е најдобра. Оваа помош е за целото локално население, посебно за овие мали деца. Финансиравме купување на опрема и едукативни материјали за градинката, за да се подобри предучилишното бразование“ рече амбасадорот./А.Д

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.