Сега четириесет работници а пред четири години во прилепската „Стара Фурна“ работел само еден работник. Фурната со леб започнала да ги снабдува прилепчани. Денеска освен леб на жар пече и продава бели пецива освен во Прилеп уште во Велес, Кавадарци и Валандово. Вака во винарија „Стоби“ почна да ја раскажува својата успешна приказна сопственикот на фурната, Владимир Апостолоски на денеска одржаниот Мини саем за микро и мали компании од сите осум региони на Македонија кој беше дел од проектот на УСАИД, кофинансиран од Владата на Швајцарија и имплементиран од Центарот за развој на претприемачи и менаџери ЦЕЕД Македонија.

Предлагачот компанијата „Хемомак“ од Велес го извести Основниот суд Велес дека го повлекува барањето за покренување на стечај на компанијата ЗК „Вардар“ од Градско. Според судијата Ангел Трипчев, кој ја водеше предлог стечајната постапка,  земјоделскиот комбинат му го платил остатокот од долгот од 52.000.000 денари на „Хемомак“ по што Судот донесе решение за повлекување на барањето за отварање на стечај.

Според податоците на ДИК и во општина Градско има рекордна излезност на гласачи на вчерашните предвремени парламентарни избори. Таму своето право на глас го оствариле 2.298 граѓани или 73,37 проценти од вкупниот број на гласачи евидентирани во избирачкиот список. И во Градско предноста во гласови ја има Коалицијата за подобра Македонија предводена од ВМРО ДПМНЕ.

Педесет и осум годишен скопјанец, возач на камион, утрово го загуби животот во собраќајна несреќа на регионалниот пат Велес-Градско.

 

15:15 часотВо сообраќајната несреќа што изутринава, околу 7 и 30 часот, се случи на магистралниот пат А1 Прилеп-Градско во близина на м.в.„ Раечка Спирка“ учествувале три патнички атомобила од марките „фолксваген Голф“ со регистерски ознаки од Пробиштип, „Тојота“ со неготинска регистерска табличка и „рено“ со скопска регистрација, соопшти СВР Велес.

Според информациите од таму во несреќата со повреди се здобиле две лица на возраст од 46 и 33 години, кои биле сопатници во патничкиот автомобил Тојота и Рено. Тие се пренесени во ЈЗУ Општа болница Кавадарци и нив им е укажана лекарска помош.

Во периодот од 7,30 до 9,00 час. сообраќајот на наведената делница беше целосно во прекин, за кратко потоа да биде ставена во функција едната коловозна лента на која наизменично се возеше во двата правци.

„Сосема кратко траеше прекинот и потоа сообраќајот се одвиваше наизменично,по една коловозна лента. Сега сообраќајот е целосно нормализиран и без проблеми се одвива во двата правци, “ рече портпаролката на СВР Велес, Анита Стојковска.

Увид на лице место изврши увидна екипа од СВР Велес./У.Ј

 

08:10 часот - Сообраќајна несреќа се случи утрово во 07.30 часот , кај место викано „Раец“ и целосно го блокираше сообраќајот на патот Градско - Прилеп. Две лица се повредени и префрлени во болницата во Кавадарци. Час и половина по сообраќајката , поточно околу 9 часот, сообраќајот започна да се одвива по една лента, наизменично.

Според портпаролката на СВР Велес, Анита Стојковска во сообраќајката учествувале два автомобили. Увидна полициска екипа прави увид на лице место. Резултатите од увидот ќе треба да ги откријат причините како се случила несреќата.

И АМСМ информира дека на патот Градско - Прилеп кај место викано „Раец“, после сообраќајна незгода, од 9 часот веќе е воспоставен сообраќај по една лента наизменично./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

 

Најново