soob

Синоќа околу 23.30 часот  на патот Кавадарци - Мушов Гроб се случи сообраќајна незгода помеѓу патнички автомобил марка „Рено Лагуна“ со кавадаречки регистарски броеви управувано од О.Д.(18) од Кавадарци и патнички автомобил марка „Ауди А4“ со кавадаречки регистарски броеви управувано од В.М.(55) од Кавадарци.

djeparos1

На првиот ден од есенскиот панаѓур во Кавадарци, полицијата реализира превентивна акција за едуцирање на граѓаните да се заштитат од кражби под мотото „градиме пријателство – создаваме безбедност“.

kvpolicija fin

Непознат сторител, ноќта помеѓу 7 и 8 октомври, на улица „Методи Џунов – Џикот“ во Кавадарци изврши кражби од две товарни возила и три патнички возила и украде патнички автомобил марка „Југо“ со кавадаречки регистарски ознаки.

kavadarci13wwe

 

Општина Кавадарци, со цел да ги стимулира жителите на Кавадарци за примена на почисто гориво и поквалитетни грејни тела за затоплување на своите домови, кои имаат повисока енергетска ефикасност и пониски емисии во воздухот, на жителите кои ќе купат енергетско ефикасни грејни тела (печки на палети и инвертер клими), ќе им надомести дел од трошоците направени при набавка на енергетско ефикасни грејни тела во висина од 50%, но не повеќе од15.000 денари со вклучен персонален данок на доход по домаќинство.

kozuvcanka press

Два денари од секој продаден литар „Македонско пиво“ компанијата „Кожувчанка“ од Кавадарци ќе донира за спортските клубови во градот. Денеска на прес конференција од менаџерите во компанијата беше претставена кампањата која ќе се спроведува само во Кавадарци во соработка со локалните маркети и Здружението на угостители.

policija

 Шеесет и девет годишната  Т.Т од Кавадарци починала поради труење. Таа  била донесен во кавадаречката болница со видливи знаци на труење и поради серозноста на здравствената состојба,  лекарите ја препратиле на лекување  во Клиничкиот центар во Скопје, каде  починала.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново