Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

По пауза од една година, годинава повторно ќе има организиран дочек на новата година на градскиот плоштад во Кавадарци. Кавадаречкиот совет на последната седница ја прифати предложената програма за одбележување на новогодишните и божиќните празници.

Од општинскиот буџет ќе бидат издвоени 803.527 денари за програмата.

Како што се наведува во неа, во периодот пред нова година, во координација со основните училишта градоначалникот заедно со Дедо Мраз ќе дели новогодишни пакетчиња за децата од прво до петто одделение. Пакетчињата ќе се делат за време на новогодишните приредби во училиштата.

Новогодишни пакетчиња општината има планирано и за децата од социјално загрозените семејства кои не посетуваат настава, за децата од специјалната паралелка, децата кои се на болничко лекување, здружението на слепи лица и други загрозени семејства.

За најмладите по повод новогодишните празници ќе биде реализирана новогодишна детска претстава како и изложба на друштвото на ликовни уметници од Кавадарци.

Исто така во програмата е предвиден свечен новогодишен прием кај градоначалникот за претставници од јавниот приватниот и невладиниот сектор од градот и вработените во локалната самоуправа.

За дочекот на новата 2018 година на градскиот плоштад ќе биде организирана културно-забавна програма со настап на локални бендови, почетокот на новата година ќе биде означен со спектакуларен новогодишен огномет. Присутните на плоштадот ќе ги забавуваат бендовите Трилоџи, Лексикон и Бадасал, а за хумор ќе биде задолжен актерот Диме Коцевски.

На 8 јануари ОМБУ „Лазо Мицев Рале“ ќе одржи божиќен концерт.

Минатата година Кавадарци ја откажа новогодишната прослава и парите предвидени во програмата беа пренаменети за хуманитарни активности./A.Д

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.