Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

 

Вечерва избувнал пожар во стара куќа во центарот на Кавадарци. Благодарение на брзата и навремена интервенција на противпожарната единица е спречено ширење на пламените јазици на соседните куќи кои исто така биле стари и опасноста од бро опожарување била голема.

„Интервениравме со две возила и тројца пожарникари. Помош при гасењето на пожарот добивме и од противпожарната единица на компанијата Кожувчанка со едно возило и тројца пожарникари. Успеавме да го локализираме и изгаснеме пожарот. Не дозволивме пламенот да се прошири и на соседните куќи“ рече командирот на кавадаречката противпожарна единици, Илчо Богевски.

Според првичните информации причина за пожарот најверојатно е дотрајаната електрична инсталација.

Од противпожарната единица апелираат до граѓаните да бидат внимателни посебно кај постарите куќи со стара електрична инсталација. Исто така се апелира сега за време на грејната сезона редовно да се чистат оџаците, бидејќи деновиве поради неисчистен оџак интервенирале при четири опожарени оџаци во еден ден./ А.Д

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

 

Најново